• Search form

08.01.2021 | 12:03

Drugi prostori Margarete Jelić

Drugi prostori Margarete Jelić

Umetnica Margareta Jelić, koja živi i radi u Beogradu i Brajtonu, predstavlja se u Umetničkoj galeriji u Kruševcu izložbom “Drugi prostori”, koja je svojevrsni poziv na nov ugao gledanja i potrebu sagledavanja stvarnosti iz različitih perspektiva.

Izložba nudi uvid u nov pristup Margarete Jelić kroz slike i crteže započete 2016. godine, kao i video instalacije i prostornu/svetlosnu instalaciju, nastale za tu priliku.

Samim nazivom izložbe “Drugi prostori”, Margareta Jelić podvlači dalje razmatranje na temu viđenja stvari, usmeravajući pažnju sa karakterističnih i prepoznatljivih slika, animacija i crtanih filmova, kao pronicljivih prizora malih događaja koje je prethodno izlagala, na drugačiji ugao gledanja, na detalj iz promenjene perspektive. Tom gledištu doprinosi i svetlosna instalacija, postavljena u prostoru, kao sledeći korak u istraživanju, čime se podvlači i interaktivnost cele izložbe i promišljanje o načinima na koje se posmatra stvarnost i zapitanost u snagu i moć sagledavanja stvari.

“Na svojim ranijim slikama, crtežima i u svojim animiranim filmovima Margareta Jelić je kreirala narativ u kojem je njena glavna junakinja (možda alter ego) Marta, prolazila kroz razne životne faze i situacije sa kojima se nije bilo teško identifikovati i koji je imao je kontinuitet kroz čitav njen umetnički opus. Činili su ga prizori iz Martine svakodnevnice u različitim periodima njenog života, ali i oni iz paralelnih stvarnosti koje čine različiti alternativni životni scenariji ili odbačene, gotovo zaboravljane uspomene. Ovaj metod vodio je i nas na putovanje po sopstvenim, stvarnim ili zamišljenim, prošlim ili mogućim životima služeći se predstavama prepoznatljivog pojavnog ili medijski interpretiranog sveta. Na izložbi ‘Drugi prostori’, autorka je odlučila da potpuno promeni perspektivu i da pokuša da nam pokaže kako svet izgleda kada na njega ne primenjujemo uobičajene metode posmatranja. Serija njenih najnovijih slika i crteža, uz jednu svetlosnu instalaciju, otvara niz sasvim drugačijih tema; na primer ― kako bi se vizuelno mogla predstaviti muzika? Kakvu boju ima zvuk? Kako zapravo izgleda bela svetlost kad je razložimo na sve nijanse spektra? Pol Kle je rekao da je ‘boja je ono mesto na kojem naš mozak susreće svemir’, dakle, idealno polazište za istraživanje nevidljivog sveta”, navela je Marina Martić u tekstu za katalog izložbe, koja je otvorena 17. decembra.

Dok su raniji radovi Margarete Jelić često govorili o nemiru i nesigurnosti na putu traženja sebe u svetu koji nameće beskonačan broj mogućih scenarija, nova serija njenih radova predstavlja meditaciju o susretu materijalnog i spiritualnog, o prepuštanju intuitivnom kreativnom procesu.

Odlučiti se za takav način rada, kako je istakla Marina Martić, zahteva veliku umetničku hrabrost i zrelost, spremnost da se autor otvori za neočekivane ishode. “Nema većeg izazova, u umetnosti kao i u životu, nego krenuti nekud nepoznatom stazom i bez jasnog cilja, osloboditi se sopstvenih i društvenih očekivanja. Ova serija radova dokazuje da se, odabravši taj put, možete naći na sigurnom i sasvim udobnom mestu”, dodala je Marina Martić.

Bez naziva

Margareta Jelić (Beograd, 1967) diplomirala je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, na odseku za slikarstvo 1992. Magistrirala je 2006. godine na interdisciplinarnim magistarskim studijama na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, na grupi za Višemedijsku umetnost, a doktorirala 2008. godine na grupi za Teoriju umetnosti i medija i 2009. višemedijsku umetnost na Univerzitetu umetnosti u Beogradu. Predavala je na doktorskim studijama grupe za Višemedijsku umetnost na Univerzitetu umetnosti u Beogradu od 2008. do 2010.

Od 1991. godine izlaže redovno na samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Njeni radovi su deo muzejskih, galerijskih i privatnih kolekcija (Muzej grada Beograda, Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Galerija Nadežda Petrović, Vujičić kolekcija itd.).

Autorka je knjige “Fragmentirani pogled” (Nolit, Beograd, 2010).

Članica je ULUS-a i ULUPUDS-a od 1997. godine, a živi i radi u Beogradu i Brajtonu.

Realizaciju izložbe u Umetničkoj galeriji u Kruševcu, čija je kustoskinja istoričarka umetnosti i muzejska savetnica Biljana Grković, podržalo je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

Izložbu je moguće posetiti do 17. januara, uz poštovanje svih epidemioloških mera povodom pandemije korona virusa, uključujući nošenje zaštitnih maski, održavanje bezbedne razdaljine i ograničen broj osoba u galerijskom prostoru.

(SEEcult.org)

digitalizacija, nbs
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav