• Search form

18.11.2015 | 13:45

Džudit Batler u Beogradu

Džudit Batler u Beogradu

Uticajna američka američka filozofkinja i teoretičarka roda Džudit Batler (Judith Butler), čije je delo ostavilo dubokog traga na političku filozofiju, etiku i na polja feminističke, kvir i književne teorije, održaće 20. novembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda predavanje “Ranjivost/otpor” (Vulnerability/Resistance), kao gošća Instituta za filozofiju i društvenu teoriju i jedna od učesnica međunarodne konferencije IFDT-a “Kako delovati zajedno: od kolektivnog angažmana do protesta”.

Osim predavanja u Dvorani KCB-a i razgovor koji će sa Džudit Batler voditi Adriana Zaharijević, za 21. novembar u istom prostoru najavljen je i seminar od 16 do 19 časova, posvećen najnovijoj knjizi Batlerove “Prema performativnoj teoriji okupljanja” (bez prevoda).

Uvodnu reč daće Sanja Milutinović Bojanić i Džudit Batler, a o knjizi će razgovarati Athena Athanasiou, Adriana Zaharijević, Biljana Kašić, Brigita Miloš, Daša Duhaček, Eric Fassin, Erzebet Barat, Jasmina Husanović, Jelena Vasiljević, Katarina Lončarević, Nikola Petković, Petar Bojanić i Vedran Džihić.

Dobitnica nagrade “Teodor Adorno” 2012. godine, Džudit Batler spada u najveće žive filozofe, a poznata je i po svom jasnom i otvorenom političkom aktivizmu.

Teorija performativnosti roda koju je Džudit Batler razvijala tokom 90-ih godina našla je široku primenu u disciplinama koje se protežu od lingvistike do studija filma. Pored brojnih tekstova, na srpski jezik su prevedene njene knjige “Tela koja nešto znače”, “Nevolja s rodom”, “Psihički život moći: teorije pokoravanja” i “Antigonin zahtev”, a njene teorije primenjuju se uveliko na različitim univerzitetima u Srbiji.

Predavanje i seminar o knjizi Džudit Batler deo su programa treće međunarodne konferencije Grupe za studije angažovanosti IFDT-a “Kako delovati zajedno: od kolektivnog angažmana do protesta” koja će od 19. do 21. novembra okupiti više od 70 domaćih i stranih izlagača, a posvećena je različitim fenomenim kolektivnog angažmana - od Arapskog proleća, preko Occupy pokreta do najaktuelnijih planetarno rasprostranjenih protesta protiv mera štednje, u kontekstu socioloških i filozofskih tradicija mišljenja o delanju.

Konferencija bi trebalo da podstakne rasprave o aktuelnim protestima i političkoj performativnosti, o čemu sugestivno govori najnovija knjiga Džudit Batler “Notes Toward a Performative Theory of Assembly”.

Između ostalog, biće razmatrana i pitanja o tome da li ugroženost i “ugrožena tela” postaju dominantna snaga protesta, kako tvrdi Džudit Batler.

Celokupan program konferencije, čiji je radni jezik engleski, moguće je naći na sajtu IFDT-a, kao i u Kalendaru portala SEEcult.org 

Konferencija će biti održana u Kući kulture Fakulteta za medije i komunikacije, Zadužbini Ilije M. Kolarca i DKC-u, a ulaz na sve programe je besplatan i otvoren za sve.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r