• Search form

10.04.2019 | 22:59

Filmovi umetnika – artRESOLUTION

Filmovi umetnika – artRESOLUTION

Galerija Podroom Kulturnog centra Beograda, u čijem su fokusu pokretne slike, organizuje 12. aprila filmske i video projekcije internacionalne grupe umetnika, uz razgovore o sagledavanju filma umetnika, njegovih pozicija u svetu kinematografije i savremene umetnosti, kao i o stvaranju video arhiva i radu sa njima, te video produkciji u regionu.

Program “Filmovi umetnika – artRESOLUTION”, koji će trajati od podneva do 22 sata u Dvorani KCB-a, a organizovan je u saradnji sa Kinetik kolektivom, predstavlja deo radova u okviru dugogodišnjeg projekta Međunarodni film umetnika (Artists Film International), koji je pokrenula galerija Vajtčapel u Londonu sa značajnijim muzejima i galerijama u svetu u oblasti produkcije filmova i videa čiji su autori umetnici.

Ustanovljen 2008. godine u Londonu, projekat Artists’ Film International, u kojem učestvuje 18 partnerskih institucija, predstavlja recentne radove u oblasti pokretnih slika – filma, videa i animacije, a deo njih prikazan je krajem 2018. godine u galeriji Podroom. Sada će biti prikazani filmovi umetnika koji su odabrani da učestvuju u poslednjem izdanju projekta, čija je tema “pitanje roda”, te selekcija video radova umetnika koji žive i rade u Iranu, kao i izbor iz video arhiva Centra za savremenu umetnost (SCCA) u Ljubljani.
Kratki razgovori posvećeni su temama odnosa, pozicija i dometa koje film umetnika ima u kinematografiji i savremenoj umetnosti, a u njima će uz primere različitih praksi u domenu pokretnih slika učestvovati kustosi iz institucija, nezavisni kustosi, umetnici i filmski kritičari. Takođe, jedna od tema razgovora biće stvaranje video arhiva, rad sa njima i osvrt na istoriju video produkcije u regionu.

artRESOLUTION je širi okvir u kojem se nastoji da se sagledaju različiti aspekti pokretne slike, a ujedno je i platforma za proširenje pojma istorije i prakse savremene umetničke produkcije u toj oblasti. Unutar medijskih formata, stepen vidljivosti detalja u analognoj i digitalnoj slici tzv. rezolucija, konkretna je opsesija epohe zasićene masovnom upotrebom i brzim razvojem nove tehnologije, dok artRESOLUTION poziva na promišljanje posledica i uticaja razvoja tehnologije na umetničku praksu.

U foajeu DKC-a će na nekoliko punktova biti prikazana celokupna selekcija filmova Artists Film International, kao i izbor video radova iz Kolekcije Oktobarskog salona, čiji su autori na predlog KCB-a učestvovali proteklih godina u projektu Artists’ Film International. Takođe, program obuhvata izbor eksperimatalnih video radova koje je napravio Kinetik kolektiv i selekciju radova iz DIVA kolekcije SCCA Ljubljana.

Iz selekcije Artists' Film International vol.12 biće prikazani u dva navrata radovi The Ambasador's Wife (2017) Therese Traore Dahlberg (Švedska), Aversion to Activity/Eight of March (2019) Marka Tirnanića (Srbija), Deserto (2016) Jacopa Milanija (Italija), The Interview (2017) Evelyn Taocheng Wang (Kina), Eastleigh Crossing (2009) Muwamgi Hutter (Kenija/Nemačka) i The words I do not have yet (2017) Phoebe Boswell (Velika Britanija/Kenija).

U okviru tematske celine “Konteksti ženske solidarnosti” biće prikazan kratki film Jurmala (2010-2016) grupe etabliranih berlinskih umetnica koji se sastoji od deset jednominutnih sekvenci snimljenih u jednom kadru starom Super8 kamerom, a nastao je prilikom njihovog boravka 2010. godine u Rigi i premijerno je prikazan u maju 2016. godine u Berlinu. Film Jurmala, nazvan imenom čuvene plaže na Baltičkom moru na kojoj je i snimljen, samofinansirani je projekat koji je razvijan šest godina u kreativnom dijalogu devet berlinskih umetnica i kustoskinje Agnese Luse iz Letonije, koja ih je 2010. godine i pozvala u Rigu da bi prikazale svoje filmove na festivalu Survival-Kit 2. Posle pet dana uzbudljivih razgovora o prekarnoj stvarnosti današnjih žena i posebno položaju umetnica, autorke su odlučile da provedu poslednji dan na plaži Jurmala, kao i da svaka snimi po minut filmskog materijala Super8 kamerom, uz učešće ostalih.

Doprinos tom filmu dala je i umetnica Tanja Ostojić koja je ranije izjavila za SEEcult.org da je za nju to bila veoma inspirativna kreativna saradnja, počev od jednominutnog zajedničkog performansa na istorijskoj plaži Jurmala do čitavog niza dragocenih slučajnosti koje su se odigrale za vreme snimanja. Kao važan deo celog procesa istakla je i kasnije šestogodišnje razgovore, pregovore i produkciju audio intervencija svake od njih, koje prate snimljeni materijal. U projektu, osim Tanje Ostojić, učestvuju i Laura Horelli, Nina Lassila, Agnese Luse, Angela Melitopoulos, Eléonore de Montesquiou, Meggie Schneider, Isabell Spengler i Gitte Villesen.

Razgovor sa Tanjom Ostojić vodiće Milica Lapčević, novinarka i takođe umetnica.

Poseban deo programa čine filmovi iranskih umetnika (Rambod Vala & Ramyar Vala, Alireza Keymanesh & Amir Pousti, Sanaz Sohrabi, Samira Eskandarfar, Parisa Ghaderi, Medhi Shiri i Mehrdad Afsari).

Deo programa je i film Y (2012) Dionisa Escorse, koji je i deo samostalne izložbe tog umetnika u galeriji Poodrom od 11. aprila.

Program u bioskopskoj sali obuhvata razgovor o različitim perspektivama u pristupu fimu umetnika, a među učesnicima su najavljeni kustoskinja projekta Artists'Film International iz galerije Vajtčapel Emily Butler (snimak), kustoskinja muzeja MAAT u Lisabonu Ines Grosso, nezavisni kustos Arto Ushan, umetnik i osnivač Festivala amaterskog filma WIPE u Berlinu, beogradski umetnik Vladimir Nikolić, filmski autor, producent, kritičar i direktor Festivala kratkog filma  FeKK Peter Cerovšek, koji je i saradnik DIVA stanice SCCA Ljubljana, te nezavisna kustoskinja Zohreh Daldadeh iz Irana. Razgovor će moderirati Boško Prostran iz umetničkog dua Doplgenger i programska urednica galerije Podroom Zorana Đaković Minniti.

O video arhivima i načinima njihove prezentacije govoriće kritičarka, kustoskinja i direktorka DIVA stanice SCCA Ljubljana Barbara Borčić, a o novim pristupima video arhivima programska menadžerka Centra za kulturnu dekontaminaciju Aleksandra Sekulić i istoričar umetnosti Vladimir Bjeličić, koji je će sa teoretičarom umetnosti Stevanom Vukovićem u završnici programa predstaviti i grupu Artteror, kao kustos izložbe koju su Milica Lapčević i Vladimir Šojat imali 2016. godine u galeriji Podroom.

Iz kolekcija Oktobarskog salona i DIVA u bioskopskoj sali KCB-a biće prikazani video radovi koje potpisuju umetnici Miha Vipotnik, Marijan Osole-Max, Neven Korda, Marko A. Kovačić, Sašo Podgoršek, Zemira Alajbegović & Neven Korda, Ema Kugler i Andrej Lupinc, te selekcija eksperimentalnih filmova Kinetik Kolektiva.

Poseban deo programa i prostora foajea biće posvećen najmlađim posetiocima, za koje će biti priređen program animiranih filmova odabran delimično i iz Kolekcije Oktobarskog salona.

Ulaz na celokupan program je besplatan, a satnica se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: Jurmala

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav