• Search form

03.06.2014 | 23:05

Finalisti Mangelosa 2014.

Finalisti Mangelosa 2014.

Umetnici Nataša Kokić,  Nemanja Lađić, Marko Marković, Ivan Šuletić i Veljko Zejak finalisti su nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2014. godinu, a pobednik će biti poznat 16. juna, na otvaranju njihove zajedničke izložbe u Galeriji Remont u Beogradu.

Finalisti će se 16. juna pojedinačno predstaviti žiriju, a na otvaranju izložbe u Galeriji Remont biće saopšteno ko će od njih imati priliku da boravi šest nedelja u Njujorku, u rezidencijalnom programu ISCP-a.

Ivan Šuletić (1982) završio je specijalističke studije slikarstva 2009. godine (izborni predmet litografija) na Fakultetu likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu, na kojem je 2007. diplomirao na slikarskom odseku. Doktorske umetničke studije slikarstva na FLU u Beogradu upisao je 2009. Od februara 2010. angažovan je kao saradnik u nastavi na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu. Tokom studija je bio stipendista Fondacije za razvoj naučnog i umetničkog podmlatka Srbije, EFG banke i Grada Beograda.

Jedan je od osnivača i urednika veb magazina za savremenu umetnost Supervizuelna. Organizovao je ili koorganizovao više grupnih revijalnih izložbi vizuelnih umetnosti u galerijama u Beogradu, a izlagao je u Beogradu, Aranđelovcu, Majdanpeku, Rijeci, Lisabonu, Budimpešti, Pečuju…

       Ivan Šuletić, Pejzaž, ulje na platnu, 200 x 240 cm, 2014.

Marko Marković, rođen 1984. u Beogradu, studirao je na FLU u klasi profesora Mrđana Bajića. Bavi se skulpturom i crtežom.

Učestvovao je 2009. u rezidencijalnom programu u Gracu (Cultural City Network Graz). Samostalne izložbe imao je u Beogradu, a učestvovao je na više grupnih izložbi u Srbiji, Italiji i Singapuru.

       Marko Marković, Rođenje Tezeja, video instalacija, Galerija Centra za kulturu Sopot, 2013.

Nataša Kokić, rođena 1979. u Beogradu, diplomirala je 2005. na FLU, na odseku za slikarstvo, a 2010. dobila je diplomu magistra, dok je trenutno na doktorskim studijama na istom fakultetu.

Izlagala je i samostalno i na brojnim grupnim izložbama.

       Nataša Kokić, Asteriod, ugljen na papiru, 82x64 cm,  2014.

Nemanja Lađić, rođen 1984. godine, takođe u Beogradu, bio je od 2003. do 2009. student FLU u Beogradu (vajarski odsek, klasa prof. Mrđana Bajića), a od 2009. do 2011. studirao je na Fakultetu likovnih umetnosti Sint-Lukas u Briselu (transmedia program).

Samostalne izložbe imao je u Beogradu i Novom Sadu, a učestvovao je i na brojnim grupnim izložbama, kao i na radionicama.

       Nemanja Lađić, Papierschnitzel, video, 2013.

Veljko Zejak, rođen 1980. u Postojni, živi i radi u Beogradu i Ljubljani. Diplomirao je 2005. vajarstvo na FLU u Beogradu, na kojem je 2008. završio specijalističke studije u klasi prof. Mrđana Bajića. Potom je 2008/2009. bio u Parizu kao stipendista francuske vlade, gde je bio gostujući student na École nationale supérieure des beaux-arts de Paris (u ateljeu prof. Richard Deacon).

Autor je više projekata, među kojima je i međunarodni projekat “Hibridni objekat” koji je od 2010. realizovan u Beogradu, Parizu, Sloveniji i Berlinu, te “Umetnost margine” (radionice vizuelnih umetnosti u zatvorima u Sloveniji). Imao je više samostalnih izložbi u Ljubljani, Beogradu, Parizu, Lilu, Dizeldorfu, a učestvovao je i na niz grupnih izložbi u u Beogradu, Ljubljani, Berlinu, Istanbulu, Parizu…

       Veljko Zejak, Ponovo radi bioskop, video performans, 2012.

Organizatori dodele nagrade “Mangelos” izrazili su zahvalnost i svim ostalim prijavljenim umetnicima, kojih je ukupno bilo više od 30.

Među kandidatima su bili i umetnici koji su bili u užem izboru proteklih nekoliko godina, a njihov konkursni materijal moguće je pogledati na sajtu nagrade “Mangelos”.

U organizaciji Remonta - nezavisne umetničke asocijacije iz Beograda i Fonda "Ilija & Mangelos" iz Novog Sada, nagradu će dodeliti žiri koji čine istoričari umetnosti Una Popović (kustoskinja Muzeja savremene umetnosti Beograd), Jelena Spaić (kustoskinja Galerije Fakulteta likovnih umetnosti Beograd), Srđan Tunić (kustos – nezavisni edukativni i istraživački projekat Kustosiranje) i umetnici Ivan Arsenijević (urednik likovnog programa galerije SKC, Kragujevac) i Saša Tkačenko, dobitnik nagrade "Dimitrije Bašičević Mangelos" za 2013.

I ove godine u finalnom krugu žiriranja učestvovaće gostujući član. Ovoga puta to je  umetnički direktor i kustos sajma umetnosti u Majamiju “UNTITLED.ArtFair” Omar Lopes - Šahud (Omar Lopez - Chahoud).

Omar Lopes - Šahud stekao je zvanja magistra likovnih umetnosti na Umetničkoj školi Univerziteta Jejl u Konektikatu i na Kraljevskoj umetničkoj akademiji u Londonu, a među novijim izložbama koje je radio kao nezavisni kustos su: kolaborativni projekat “Dynasty” (2013, Hotel Particulier, Njujork), “Four Minutes, Thirty-Three Seconds” (2011-12, LegalArt, Majami), “Tracing the Unseen Border” (2011, ko-kustoski projekat sa Ianom Kofreom (Ian Cofre), La MaMa La Galleria, Njujork), “Planet of Slums” (2010-11, ko-kustoski projekat sa Latojom Frejzer (LaToya Frazier), Lokacija 3S, Njujork i Mason Gross Galleries, Univerzitet Rutgers, Nju Džersi)… Tekstovi su mu objavljivani u nekoliko publikacija, a učesnik je i kustoskih panel-diskusija u Vitni muzeju američke umetnosti, Artists' Space, Art in General, MoMA PS1.

Nagrada "Dimitrije Bašičević Mangelos", nazvana imenom značajnog umetnika i rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije, dodeljuje se za osoben i izvanredan višegodišnji umetnički rad, koji podrazumeva zaokruženo kritičko i estetsko promišljanje i realizaciju, ostvarene u kontinuitetu.

Nagrada je namenjena vizuelnim umetnicima/ma do 35. godine, koji se aktivno bave umetnošću i državljani su Srbije, a imaju najmanje jedan umetnički rad realizovan tokom prethodne dve godine.

Nagrada "Mangelos" deo je međunarodne mreže YVAA (Young Visual Artist Awards) koja postoji u desetak zemalja u Evropi, odnosno u većini zemalja na prostoru bivše Jugoslavije, Češkoj, Slovačkoj, Bugarskoj i Albaniji.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r