Fokusiranje na otvorenu nauku
Univerzitetska biblioteka “Svetozar Marković” organizuje 12. novembra međunarodnu radionicu “Focus on Open Science”, uz učešće nekih od najeminentnijih svetskih stručnjaka u toj oblasti čiji je razvoj neophodan radi učestvovanja u evropskim naučnim projektima i pozivima u budućnosti.
Među učesnicima radionice su najavljeni: dr Paul Ayris (University College London), Giannis Tsakonas, LIBER (Association of European Research Libraries), dr Ignasi Labastida i Juan (Universitat de Barcelona), Vanessa Proudman (direktor SPARC Europe) i Miro Pušnik (direktor Centralne tehničke biblioteke, Univerzitet Ljubljana, Slovenija).
Otvorena nauka podrazumeva realizaciju četiri cilja: otvoren pristup naučnoj literaturi, dostupnost podataka prikupljenih u naučnim istraživanjima, transparentnost naučne komunikacije i metodologije i razvoj digitalne infrastrukture koja omogućava ostvarivanje tih ciljeva.
Realizacija tih ciljeva treba da doprinese većoj vidljivosti naučnih rezultata, većoj povezanosti nauke i privrede, odnosno nauke i društva u celini, kao i razvoju novih istraživanja. Ciljevi otvorene nauke realizuju se pritom uz punu zaštitu etičkih normi, autorskih prava i prava intelektualne svojine.
Evropska komisija usvojila je Open Science Policy Platform u kojoj je naznačeno osam osnovnih postulata otvorene nauke. U skladu sa njima, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije usvojilo je 9. jula ove godine Platformu za otvorenu nauku koja je namenjena svim učesnicima u naučno-istraživačkoj delatnosti i odnosi se na rezultate istraživačkih projekata i programa finansiranih u celini ili delimično iz državnog budžeta.
Upravo je zbog toga međunarodna radionica “Focus on Open Science”, kako je saopštila UBSM, izuzetna prilika za sve učesnike u naučnoj zajednici u Srbiji da direktno komuniciraju sa liderima procesa otvorene nauke, akademskim i istraživačkim bibliotekama koje su u razvijenom svetu ključne institucije u promeni naučne paradigme i prelasku na otvoreni pristup. Bez znanja o otvorenoj nauci neće biti moguće u budućnosti učestvovati u evropskim naučnim projektima i pozivima. Stoga je radionica u UBSM šansa za sticanje znanja važnog za razvoj domaće savremene nauke i njeno održanje u novim uslovima rada i objavljivanja rezultata istraživanja.
(SEEcult.org)