• Search form

20.01.2018 | 13:55

Glas umetnika o Evropi koja se menja

Glas umetnika o Evropi koja se menja

Međunarodna izložba “Glas umetnika / I Am The Mouth”, koja predstavlja radove pedesetak autora iz zemalja srednje i istočne Evrope iz zbirke Art Collection Telekom, otvorena je 19. januara u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, a inspirisana je istoimenim video radom poljske umetnice Agnieszke Polske, koji govori o važnosti umetnika i umetnosti u zemljama tranzicije koje traže vlastiti identitet u globalnom kontekstu.

Izložba obuhvata radove umetnika iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Gruzije, Mađarske, sa Kosova, iz Makedonije, Poljske, Rumunije, Srbije, Slovačke, Turske i Ukrajine, a ekskluzivno obuhvata i nova dela pozvanih hrvatskih autorki Hrvoslave Brkušić, Vlatke Horvat i kolektiva ISTE, koji je inicirala i vodi Andreja Kulunčić.

Predstavljena dela “glas” su generacije umetnika koji, kako navode organizatori, žele da preuzmu odgovornost za sliku budućnosti i na kreativan način prikažu Evropu koja se menja – od pada Berlinskog zida do današnjih migracija.

Agnieszka Polska, I Am The Mouth, 2014, videostill
 
Reč je o umetnicima koji već niz godina aktivno učestvuju na međunarodnoj sceni i redovno su zastupljeni na svim istaknutijim smotrama savremene umetnosti. Neke od njih MSU Zagreb već je predstavljao u ranijim projektima, na primer - Bracu Dimitrijevića, Zofiju Kulik, Nedka Solakova, Kristinu Ivanosku, Janeta Čalovskog i Šejlu Kamerić, kao i hrvatske umetnike Igora Grubića, Marka Tadića, Luku Kedžu, Vladu Marteka i Mladena Stilinovića.

Umetnici koje MSU Zagreb prvi put izlaže su: Nevin Aladag, Anatolij Belov, Geta Brătescu, Levan Čelidze, Aleksandra Domanović, Petra Feriancova, Ksenia Gnilicka, Ion Grigorescu, Aneta Grzeszykowska, Nilbar Güreş, Petrit Halilaj, Lesja Homenko, Pravdoljub Ivanov, Nikita Kadan, Mi Kafchin, Alevtina Kakhidze, Genti Korini, Eva Kotátková, Volodimir Kuznjecov, Nino Kvirivišvili, Piotr Lakomy, grupa Little Warshaw, Şükran Moral, Ciprian Mureşan, Lada Nakonečna, Vlad Nanca, Paul Neagu, Paulina Olowska, Roman Ondák, Dan Perjovschi, Cristian Răduţă, Stepan Riabčenko, Slavs and Tatars, Iza Tarasewicz i Agnieszka Polska, umetnica čiji je rad i inspirisao celu izložbu, čiji su kustosi Nathalie Hoyos, Rainald Schumacher i Radmila Iva Janković (MSU).

Postavka izložbe Glas umetnika, MSU Zagreb, foto: Boris Cvjetanović

Zbirka Art Collection Telekom, čije je sedište u Bonu, prikupila je od osnivanja 2010. godine vredne radove umetnika iz zemalja čije savremene scene nisu dovoljno dobro poznate evropskoj publici.

Umetnice i umetnici zastupljeni na izložbi imaju različit lični odnos, uslovljen biografijama, kao i istorijskim i društvenim događajima, koji su tokom prošlih decenija bitno obeležili kulturni prostor na istočnom i jugoistočnom delu Evrope. Stariji naraštaj među njima doživeo je i doživljava revolucionarne promene od pada Gvozdene zavese, i to u kontekstu vlastitih životnih priča. Dela su im lična promišljanja, reakcije i komentari na prevrate, pomake i često nasilne sukobe tog doba. Mlađi su o dobu “socrealizma”, u međuvremenu potisnutog u mrak i neprerađenog, u najboljem slučaju doznali nešto u detinjstvu i više iz sećanja roditelja, baka i dedova. Pripadaju generaciji za koju su sloboda putovanja, pripadnost Evropi i globalni svet brendova i potrošnje postali samorazumljivi. Oni informacije i znanja crpe iz globalne mreže društvenih medija. No, takođe su i svedoci značajnih socijalnih i privrednih razlika u društvu, mereno prema zapadnom svetu uopšte i posebno onom umetničkom, naveli su autori izložbe.

Postavka izložbe Glas umetnika, MSU Zagreb, foto: Boris Cvjetanović

Umetnička dela na izložbi, kako je navedeno u pratećem tekstu, dokumentuju taj istorijski prevrat i polet. Pre svega, suptilnim psihičkim stanjima, emocionalnim dilemama i nadama, daju izraz koji se može iskusiti čulno. Ona nude komunikaciju i uživljavanje u misli i osećanja kakva ne propisuju masovni mediji putem reklama i politike. Za razliku od službene istorije, pokazuju individualan pristup životu i u središte stavljaju pojedinca. Aktivno učestvuju u suodređivanju demokratskih vrednosti i društvenih pravila za promišljeno i razborito postupanje sa stvarnošću, naveo je MSU povodom izložbe, kojom je otvorio izložbenu sezonu 2018. godine.

Postavka izložbe Glas umetnika, MSU Zagreb, foto: Boris Cvjetanović

Manji deo izložbe predstavlja važna dela koja su nastala pre sudbonosnog pada Berlinskog zida, a danas svedoče o hrabrim iskoracima iz propisanih okvira koji su u smislu slobode umetničkog izražavanja u pojedinim sredinama znali da budu i drastično ograničavajući.

U ime kustoskog kima, Rainald Schumacher pozvao je publiku da obrati posebnu pažnju na različite aspekte izložbe, te na radove kroz koje umetnici iskazuju svoj glas o njima bitnim temama, osim vizuelnim jezikom, i kroz muziku i zvuk.

Nathalie Hoyos, Radmila Iva Janković, Mirna Rudan Lisak, Marija Felkel, Rainald Schumacher i Snježana Pintarić, foto: Boris Cvjetanović

Direktorka MSU-a Snježana Pintarić zahvalila je na otvaranju svim saradnicima, umetnicima i partneru Deutsche Telekomu, a izložbu je otvorila izaslanica gradonačelnika Zagreba Milana Bandića, dr Mirna Rudan Lisak, koja je takođe zahvalila svim učesnicima i dodala da je “uvek srećna kada se u Zagrebu realizuju međunarodni projekti”, jer “ostvarene saradnje pre svega nastaju u prijateljskoj atmosferi, a osim povezivanja i umrežavanja profesionalaca, stručnjaka i umetnika raznih zemalja, poseban se naglasak stavlja na vrednost dugoročnih saradnji koje se tako trajno implementiraju”.

Saradnja MSU-a i zbirke Art Collection Telekom je, prema njenim rečima, već desetogodisnjom tradicijom dokazala da “fantastični, upravo svetski projekti mogu nastati kada se udruže kulturni i korporativni sektor”.

Umetnica Agnieszka Polska na otvaranju izložbe Glas umetnika, foto: Boris Cvjetanović

Povodom izložbe, Hrvatski Telekom osmislio je aplikaciju Art Collection Telekom koja funkcioniše kao vodič kroz izložena umetnička dela, a kako je istakla predstavnica te kompanije Marija Felkel, predstavlja nastavak nastojanja da se hrvatska savremena umetnost učini dostupnijom što većem broju ljudi. U tom cilju, kako je podsetila, HT je za desetu godišnjicu saradnje sa MSU predstavio artt.hr - prvi digitalni muzej savremene umetnosti u Hrvatskoj na kojem su prikazani radovi sa izložbi radova odabranih za nagradu HT u poslednjih deset godina.

Izložba “Glas umetnika” otvorena je do 18. marta, a ostvarena je uz finansijsku podršku Deutsche Telekoma, Ministarstva kulture Hrvatske i Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r