• Search form

22.10.2018 | 12:47

Grubić u ime Hrvatske na 58. Bijenalu u Veneciji

Grubić u ime Hrvatske na 58. Bijenalu u Veneciji

Hrvatsku će na 58. Bijenalu vizuelnih umetnosti u Veneciji predstavljati Igor Grubić, jedan od međunarodno najzapaženijih hrvatskih savremenih umetnika, koji je sa kustoskinjom Katerinom Gregos predložio projekat “Tragovi nestajanja (u tri čina)”.

Na javni poziv za izbor projekta za hrvatski paviljon na 58. Bijenalu u Veneciji stiglo je 16 predloga, a predlog Katerine Gregos i Igora Grubića nadležna komisija jednoglasno je podržala, objavilo je Ministarstvo kulture.  

Kako je zaključeno, projekat “Tragovi nestajanja” najpotpunije i najkvalitetnije odgovara na sve razmatrane kriterijume – od nivoa sadržajne artikulacije koncepta, preko odnosa predloga i teme Bijenala, iskustva komesara, kvaliteta prethodnog umetničkog rada, promišljanja postava, zatim tehničkih i logističkih parametara, usklađenosti budžeta, sve do relevantnosti i nivoa kritičkog promišljanja savremene umetničke prakse, te uspostavljenog suodnosa sa međunarodnim kulturnim kontekstom. Radi se o relevantnom umetničkom i kustoskom govoru u promišljanju aktuelnosti umetničke produkcije u suodnosu s društvenom ulogom umetnosti.

“Spajajući formu i sadržaj, društvenu osvešćenost i poetičnost, artikulacijom predloženog koncepta, specifičnim promišljanjem prostora izlaganja i dispozitiva izložbe, arhitektonske mizanscene kao mesta artikulacije sadržaja i prostora događaja, ‘Tragovi nestajanja’ na jasan, kritički i poetički način progovaraju o turbulentnom proteklom vremenu”, navedeno je u obrazloženju, u kojem se ističe i da je Grubićev rad za hrvatski paviljon suptilna posveta odumiranju i nestajanju jednog sveta, dok istovremeno upisuje otvaranje novog horizonta u nastajanju.

Grubić je jedan od najznačajnijih umetnika svoje generacije, koji je izlagao na velikom broju samostalnih i grupnih izložbi, te filmskih festivala u Hrvatskoj i inostranstvu, kao i u važnim i zapaženim institucijama (bijenale Manifesta, PS1 New York, Belvedere 21er i Kunsthalle Beč, MG+MSUM…). Radovi mu se nalaze u brojnim kolekcijama, uključujući i Tejt Modern (East Side Story).

Komisija za izbor projekta, koju su činili nezavisna kustoskinja Branka Benčić (predsednica), Martina Munivrana iz Muzeja savremene umetnosti, Zoltan Novak sa Akademije likovnih umetnosti, umetnik Damir Očko i Nevena Tudor Perković iz Ministarstva kulture, izrazila je uverenje u uspešan nastup Hrvatske na 58. Bijenalu, uzimajući u obzir relevantnost i kvalitet predloženog projekta, te umetnički opus Grubića, uspešno građen godinama, prisutnost na nacionalnoj i međunarodnoj sceni, kao i izuzetno međunarodno iskustvo i poziciju kustoskinje Katerine Gregos, koja je rođena u Grčkoj, a već godinama živi i radi u Briselu. Bila je, između ostalog, kustoskinja belgijskog paviljona na 56. Bijenalu u Veneciji.

U konkurenciji za izbor projekta koji će predstavljati Hrvatsku na 58. Bijenalu bili su i: Vanja Babić i umetnici Danijel Žeželj i Ivica Malčić (Beyond Realistic Illusions), Leila Topić i umetnik Zlatko Kopljar (K-22 Rez), Marta Kiš i umetnik Kristian Kožul (Forensic Folklore: The Archipelago), Tarwuk (Bruno Pogačnik Tremow, Ivana Vukšić) i umetnik Cory Scozzari (kuća_1026), Helena Bulaja Madunić, koja je predložila projekat “Tesla”, Tevž Logar i umetnik Igor Eškinja (Geometrija jeke), Josip Zanki i Maja Flajsig i umetnici Stipan Tadić, Bojan Mrđenović, Luka Hrgović i Giovanni Morbin (Čin naivnosti), Branko Franceschi i umetnik Viktor Popović (Prilagodba merila), Tihomir Milovac i umetnica Nika Radić (Moj glas će te pratiti), Vincent van Velsen i umetnica Hana Miletić (X), Davorka Perić i umetnici Pasko Burđelez, Tanja Dabo, Goran Škofić i Vlasta Žanić (Vežbe mirne koegzistencije), Marko Golub i umetnica Silvia Potočki (Tihi otoci, Brioni), Ivana Meštrov i Petar Milat i umetnica Ana Hušman (Stories We Live By), Olga Majcen Linn i umetnica Vlasta Delimar (Tabula rasa), te Ana Peraica i umetnik Darko Fritz (Zamišljene budućnosti).

58. Bijenale umetnosti u Veneciji biće inspirisano današnjim “zanimljivim vremenom”, obeleženim lažnim vestima, porušenim vrednostima i različitim krizama, najavio je umetnički direktor Ralf Rugof (Ralph Rugoff), predstavljajući koncept te međunarodne izložbe koja će biti održana od 11. maja do 24. novembra 2019.

Naslov 58. Bijenala umetnosti “May You Live in Interesting Times" (Da živite u zanimljivom vremenu) zasnovan je na staroj kineskoj kletvi koja se odnosi na period nesigurnosti, krize i previranja – na “interesantno vreme”, tačno kakvo je ono koje živimo danas, naveo je Rugof, direktor londonske Hejvord galerije. “U trenutku kada digitalna diseminacija lažnih vesti i ‘alternativnih činjenica’ korodira politički diskurs i poverenje od kojeg on zavisi, vredno je pauzirati kada god je to moguće i preispitati naše referentne pojmove”, izjavio je Rugof, napominjući da 58. Bijenale ne naglašava tu temu samu po sebi, već opšti pristup umetnosti i pogled na njenu društvenu funkciju, kako u pogledu zadovoljstva koje pruža, tako i u smislu kritičkog mišljenja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r