Guske kao spasioci filma
Festival Kustendorf u Drvengradu na Mokroj Gori, čiji je osnivač filmski reditelj Emir Kusturica, počeo je 22. januara filmom “Priča nad pričama” italijanskog reditelja Matea Garonea, koji drugi put gostuje, a svečano ga je proglasio otvorenim ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac, koji se kritički osvrnuo na beogradsku kulturnu elitu.
Centralni motiv ceremonije otvaranja devetog Kustendorfa, na kojem su najavljeni i Žak Odijar, Đia Žangke i Korneliu Porumbou, bile su guske – čest motiv Kusturičinih filmova, kojima je posvećen i ovogodišnji festivalski slogan “Guske će spasiti film”.
Kusturica je, obučen kao kuvar, sa keceljom sa natpisom Unesko, rekao da će posetiocima ponuditi narednih dana najbolju moguću hranu koja potiče od "veoma duhovnog načina kuvanja". Podsetio je i na reči Boba Marlija: "Emancipujte se od mentalnog ropstva", te istakao ulogu koju guske imaju u ciganskoj mitologiji. Prema predanju, svi Romi su na guskama preleteli okean. Taj mit Kusturica kao metaforu koristi i u mnogim svojim filmovima.
Deveti Kustendorf, “festival za razvejavanje magle”, proglasio je otvorenim ministar Tasovac, koji je rekao da je “lepo videti da se to događa iz unutrašnjosti Srbije, iz samog njenog srca, kad već ne može iz sumornih beogradskih kulturnih salona, u kojima se samozvani i međuzvani pripadnici elite pripremaju za novi krug teškog očaja”.
Tasovac je zamolio organizatore, kako su saopštili, da mu dozvole da guske povede sa sobom u Beograd, jer se, kako je naveo, “s njima put vidi bolјe, nego sa mnogima koji su skoro uspeli da nas ubede da srpske kulture nema bez njih. Ko zna gde će nam zajedno biti kraj”.
Tasovac treći put boravi na Kustendorfu, a kao i ostali gosti, među kojima je i Garone, dočekan je tradicionalnom dobrodošlicom - uz pogaču, so i rakiju.
Po dolasku je rekao novinarima da Kustendorf, iako bi se mesto njegovog održavanja moglo nazvati provincijom, suštinski predstavlja mesto trijumfa nad duhovnom i kulturnom provincijom, koja se ispoljava kao slepo prihvatanje svetskih kulturnih trendova ili kroz slepi otpor prema svemu što dolazi iz sveta.
"Kada imate talenat, kada imate strast, kada imate pasiju, kada ste spremni da puno radite i da branite svoje ideje, onda je uspeh moguć na svakom mestu na planeti. Onda je uspeh moguć i ovde", rekao je Tasovac.
Na otvaranju Kustendorfa izvedene su dve scene iz Kusturičine pank opere “Dom za vešanje”, u kojima su takođe nastupile guske.
Prvi gosti koji su stigli su filmski producenti Matijas Mosteirin i Flaminio Zadra, član žirija u kojem su i producentkinja i autorka dokumentaraca Mažida Abdi iz Etiopije i profesorka Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu Divna Vuksanović.
Stigla je i direktorka Britanskog filmskog instituta Amanda Nevil, prošlogodišnja članica žirija, koja je doputovala sa producentom Rajnhardom Brundigom, saradnikom nemačkog producenta Karla Baumgartnera, kome je posvećena ovogodišnja izložba.
Kusturica i Garone
Projekcije filmova iz takmičarskog programa, koji obuhvata 17 ostvarenja mladih reditelja, počeće 23. januara.
Takmičarski program devetog Kustendorfa obuhvata 17 filmova mladih autora iz Bugarske, Kine, Hrvatske, Mađarske, Islanda, Irana, Meksika, Palestine, Rusije, Srbije i Španije.
Među njima je dosad najveći broj filmova reditelja iz Srbije - "Grad" Maše Šarović, "Da je bilo po mom nikad ne bih otišao” Marka Grbe Singha, "Dvoje" Maše Nešković, "Ruža vetrova" Koste Ristića, kao i "Naši čuvari" Igora Simića (Francuska, Srbija) i "Četiri ugla kruga" Katarine Stanković (Nemačka, Meksiko, Srbija).
Selektorka Kustendorfa Dunja Kusturica odabrala je filmove u konkurenciji među gotovo 400 prijavljenih.
U muzičkom delu Kustendorfa nastupiće jermenska rege i ska atrakcija Reinkarnejšn, moldavski tubač Adam Singa, kao i srpski rok sastavi Partibrejkers i Kolja & Grobovlasnici.
Sponzori Kustendorfa su kompanije NIS Srbija i Gaspromnjeft, a pokrovitelj je Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.
Prošle godine, na 8. Kustendorfu, pobedili su filmovi mladih autora iz Italije, Srbije i Islanda, a među gostima su bili Andrej Končalovski, Nikita Mihalkov i Alfonso Kuaron.
Zlatno jaje osvojio je Đakomo Abruceze iz Italije za film “Stella Maris” u francuskoj produkciji, dok je Srebrno jaje pripalo Marku Sopiću iz Srbije za film “Torba”, a Bronzano Gudmunduru Arnaru Gudmundsonu za islandski film “Kitova dolina”.
Festivalski sajt je kustendorf-filmandmusicfestival.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistočne Evrope, kao i u PRILOGU.
*Foto: Kustendorf
(SEEcult.org)