Kritika na delu: Mangelos - 3/3
Izložba finalista nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2016. godinu, Remont galerija, Beograd, 20. jun – 9. jul 2016.
3/3 - Kritičar na delu: Sava Ristović, istoričar umetnosti
Istoričar umetnosti Sava Ristović u trećem prilogu serijala Kritika na delu o izložbi finalista nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2016. godinu govori o analitičnosti mladih umetnika u pogledu pristupa temama, tematskom okviru koji se mahom tiče svakodnevnice, kao i o njihovom položaju na sceni koji ih je primorao da se okrenu sami sebi.
Izložba finalista nagrade “Mangelos” za 2016. godinu ukazala je na ono što mladi umetnici na ovim prostorima pokazuju već čitavu deceniju, a to je, prema mišljenju Ristovića, novi senzibilitet, tematski okvir i pre svega novi koncepcijski pristup umetničkom delu.
“Naravno, u savremenoj umetnosti i okvirima raznoraznih poetika koje idu do nepreglednosti, teško je reći nešto novo, ali u svakom slučaju ovde jeste u pitanju novo, odnosno drugačije, jer se pre svega radi o velikom broju mladih - ne može se govoriti o pojedincu, grupi, već o nečemu što se može nazvati talas”, naveo je Ristović.
Mladi umetnici danas pokazuju da nema više velikih tema, velikih stejtmenta, proglasa… već se bave fragmentima svakodnevnice sa kojima su svakoga dana u dodiru.
“Kada pogledamo radove, imamo ovde i invazivni poentilizam, tapiserije, fotografije, fotografije sa društvenih mreža bez subjekata… To je nešto sa čim se zaista svakodnevno susreću mladi ljudi u specifičnom komunikacionom kodu i to nam prenose”, naveo je Ristović, ističući da je sve pritom predstavljeno sa analitičkom dozom - nekada sa blagim sarkazmom, nekada sa finom dozom ironije.
Ristović napominje da je savremena umetnost posle 2000. godine ušla u svojevrsnu krizu, jer je izgubila oslonce i reperne momente koje je imala do tada. U jednom trenutku je čak pretila opasnost da umetnost postane politički korektna. Tada upravo, krajem prve decenije 21. veka, stupa na scenu mlada, milenijumska generacija umetnika, koja donosi svežinu i iskrenost u radu.
Mlade umetnike interesuju obične teme, svakodnevne, iz njihovog okruženja. Okreću se sebi – svom svetu, bez velikih ideja i stejtmenta, naglasio je Ristović.
Shvatiši da od države i institucija ne mogu da dobiju i očekuju bilo kakvu podršku, mladi su se, kako je primetio, okrenuli sami sebi i različitim vidovima organizovanja, osvajanjem prostora, skvotovanjem…
“Izmislili su niz strategija kojima su stvorili sebi prostor za iskazivanje svoje umetnosti i sebe. Stvaraju komunikacijski kod koji mi stariji možda ne možemo da shvatimo u potpunosti, ali mladi kojima je to faktički i namenjeno itekako dobro razumeju”, naveo je Ristović, smatrajući da mladi umetnici nastupaju velikim koracima i da će tek analiza druge decenije 21. veka pokazati i dokazati njihov značaj.
Prema mišljenju Ristovića, upravo bi mladi istoričari umetnosti i kuratori mogli da isprate i teoretski obrade umetničke prakse pripadnika mlađe generacije umetnika, s tim što bi morali u izvesnom smislu da napuste svoje ustaljene pozicije kuratora i da se malo više približe samoj umetnosti - da počnu od umetnosti, pa da se tek onda vrate svojim idejama.
*U prvom od tri priloga o izložbi finalista nagrade “Mangelos”, istoričar umetnosti Miroslav Karić podsetio je na istorijat tog priznanja, razlozima zbog kojih je nagrada nazvana imenom Dimitrija Bašičevića Mangelosa i o tome šta nagrada podrazumeva. U drugom prilogu istoričarka umetnosti Milica Pekić govorila je o dometima i značaju nagrade “Mangelos”, promišljenosti umetničkih istraživanja mladih umetnika i njihovoj slobodi iskaza.
Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC "Filmart“, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.
Svaku izložbu koja je u fokusu pratiće po tri priloga iz ugla različitih likovnih kritičara/kustosa/istoričara umetnosti, koji će biti emitovani na portalu SEEcult.org i njegovom YouTube kanalu, kao i na Fb strani projekta Kritika na delu
Serijal Kritika na delu započet je izložbom 11. konkursa Grifon o kojoj su govorili istoričari umetnosti Ana Stevanović i Milan Popadić, te grafički dizajner Igor Oršolić, član žirija za nagradu Grifon 2016.
_ _ _
Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2016.
Partner: SEEcult.org, Beograd
Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović
Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije
(SEEcult.org)