Magija 17. Grada žena
Međunarodni festival savremene umetnosti “Grad žena” (Mesto žensk/City of Women) organizovan je ove godine, od 5. do 15. oktobra u Ljubljani, pod sloganom “Abrakadabra” kojim se naglašava “magična moć” religijskih, ideoloških i političkih uverenja koja mogu da posluže za oslobađanje individue. Bogat festivalski program 17. festivala “Grad žena” nudi na različitim lokacijama koncerte, izložbe, dečje programe, plesne predstave, performanse, predavanja, radionice, panel diskusije i susrete sa umetnicima.
Međunarodni festival savremene umetnosti “Grad žena” (Mesto žensk/City of Women) organizovan je ove godine, od 5. do 15. oktobra u Ljubljani, pod sloganom “Abrakadabra” kojim se naglašava “magična moć” religijskih, ideoloških i političkih uverenja koja mogu da posluže za oslobađanje individue.
Bogat festivalski program 17. festivala “Grad žena” nudi na različitim lokacijama koncerte, izložbe, dečje programe, plesne predstave, performanse, predavanja, radionice, panel diskusije i susrete sa umetnicima.
Među učesnicima su Barbara Kukovec, Nathália Mello, Alexandra Eldridge, Jo Andres, Andreia Chaves, Carolyn Cowan, Lana Zdravković (Kitch), Dasniya Sommer, Violeta Luna, Miwa Matreyek, Justyna Koeke, Sandra Sterle, Heather Cassils, Marisa Carnesky & Rasp Thorn, Maja Bajević, Nina Thilas-Mohs, Milijana Babić, Denise Grünstein, Dorota Kędzierzawska, Hrafnhildur Benediktsdóttir, Marija Mojca Pungerčar, Renata Salecl, Ksenija Vidmar Horvat, Lidija Vasiljević & Violeta Anđelković, Nadia El Fani, DJ Brat & Sestra, Violeta Luna & Erice Mott, Dahna Abou Rahmeh, Nada Doumani...
Prema navodima umetničke direktorke Mare Vujić, politički i ekonomski kolaps koji nam svakodnevno preti dovodi i do još većeg udaljavanja najdragocenijeg delića ljudskog uma u kojem se razvijaju utopije, ideje i želje za ispravnim, lepim, magičnim, drugačijim...
U ovom apokaliptičnom vremenu, kada su predviđanja o kraju sveta koji poznajemo sve češća, tema “Abrakadabra” je odabrana kako bi kroz razlicicte umetničke projekte i discipline naglasila potrebu društveno-političkih i individualnih transformacija.
Festivalski program je, kao i svake godine, transdisciplinaran i predstavlja umetnike različitih generacija, odnosno projekte koji imaju snažnu eksperimentalnu notu.
Novitet 17. festivala “Grad žena” je rezidencijalni program, organizovan sa kulturnim centrom Tobacco 001, a ugostio je poljsko-nemačku umetnicu Justynu Koeke koja će predstaviti tri projekta.
Još jedna novina je postfestivalski događaj - koprodukcijska izložba “Murder, My Sweet” ljubljanskih umetnica Mete Grgurevič i Urše Vidic, koje su oživele heroine filma noir u site-specific instalaciji u galeriji Vžigalica.
Izložba “NadaLandia” u Slovenačkoj kinoteci predstavlja dokumentarne snimke najfabuloznijih učesnica “Grada žena” u proteklih deset godina, ovekovečenih kamerom počasne građanke tog festivala Nage Žgank.
Najveća festivalska izložba, “Spellbound”, koju je osmislio kustos i dugogodišnji saradnik festivala “Grada žena” Predrag Pajdić, predstavlja 14 umetnica koje se na različite načine obraćaju prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, pokušavajući da shvate, dožive i utiču na svet u okruženju kroz magičnu i misterioznu umetnost.
Izložbu prati raznovrstan program performansa, a među učesnicima su irska umetnica Áine Phillips koja će kreirati magičnu šumu misterioznih devojaka, dok će Miwa Matreyek prebaciti svoje telo u fantastičnu animaciju okeanskog pejzaža.
Među učesnicima su i hrvatska koreografkinja Nataša Mihoci, britanska umetnica Liz Aggiš, španska grupa Erre que erre...
Radikalni umetnički kolektiv La Pocha Nostra iz Los Anđelesa pripremio je za “Grad žena” novu avanturu - “La Pocha Remix: Psycho-Magic Actions For A World Gone Wrong”, kombinaciju eksperimentalnog teatra, plesa, ritualnog performansa, šamanizma i aktivizm...
U muzičkom programu nastupiće violinistkinja Iva Bittová, u pratnji gitariste Vladimíra Václaveka, zatim sve popularnija Chinawoman, Kanađanka ruskog porekla koja je ranije ove godine gostovala i u Beogradu i još nekim gradovima u regionu, te eksperimentalni projekat “Soap&Skin” mlade austrijske muzičarke Anje Plaschg, koja je proglašena “čudom od deteta” posle svega par koncerata, a predstavlja muziku koja kao da dolazi iz tamne strane ljudske duše.
Filmski program obuhvata retrospektivu velike dame francuske kinematografije Marguerite Duras, kao i filmove arapskih reditelja koji su se našli i sami usred “Arapskog proleća”, a predstaviće aktuelnu političku situaciju u Libanu, Palestini, Egiptu, Iraku i Tunisu.
Sajt festivala je www.cityofwomen.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)