Mikropolitike i pobune
Subversive festival u Zagrebu biće održan osmi put od 3. do 16. maja, a u sklopu konferencijskog, forumskog i filmskog programa, te Škole savremene lingvistike i Sajma angažovane književnosti, okupiće više od 120 istaknutih ličnosti savremene kritičke misli iz celog sveta, te prikazati pedesetak provokativnih filmskih ostvarenja.
Među gostima osmog Subversive festivala, na temu “Prostori emancipacije: mikropolitike i pobune”, najavljeni su: indijska filosofkinja i ekofeministkinja Vandana Shiva, izvršni direktor Greenpeace-a Kumi Naidoo, australijski profesor ekonomije Steve Keen, zatim Ugo Mattei, Wang Hui, Lisa Vogel, Richard Seymour, Vivek Chiber, te članovi Podemosa, Sirize i novoosnovanog Radničkog fronta, kao i filmski reditelj Joshua Oppenheimer, koji će biti gost i osmog Beldoksa u Beogradu.
Nezadovoljstvo građana brutalnom i razornom moći kapitalizma, surovom eksploatacijom i diktaturom kapitala, te tradicionalnim oblicima političkih udruživanja ne dovodi do nastanka jedinstvenog političkog subjekta, već do mnoštvenosti društvenih aktera s obzirom na mesto, jezik, etničnost, pol ili nešto drugo, koji zahtevaju promene, spremni na miroljubivo ratovanje i reinvenciju političkog u liku hegemonističke povezanosti na ideološkom terenu nove borbenosti, saopštili su organizatori.
Tema “Prostori emancipacije: mikropolitike i pobune” stoga je u fokusu i filmskog i teorijskog dela festivalskog programa, koji će biti održan u bioskopima Europa, Tuškanac, Grič i KIC, te na Akademiji likovne umetnosti, Ekonomskom, Filozofskom fakultetu i drugima.
Vandana Shiva
Subversive Forum i ove godine u pet programskih dana - od 11. do 15. maja, nastavlja da razvija i unapređuje platforme za alternativne društvene prakse i mobilizacije. U nizu panela koje će voditi predstavnici različitih organizacija iz regije i Evrope biće obrađene goruće teme finansijalizacije i finansijske krize u jugoistočnoj Europi, prostora nove društvenosti, transformacije uslova društvene reprodukcije i emancipacije, mogućnosti povezivanja levice na Balkanu, ljudskih prava, odgovornosti i sukoba…
Najavljena je i rasprava o TTIP-u na kojoj će gostovati predstavnici međunarodnih i domaćih organizacija i grupa u polju zaštite radničkih prava i okoline, kao i paneli o niskougljičnim tranzicijama u svetlu održivog razvoja u gradu Zagrebu, te zadrugama, socijalnom preduzetništvu i ulozi lokalne zajednice itd.
Filmski segment festivala “Bez (gvozdenih) ograda” počinje dobitnikom Zlatnog medveda 65. Berlinala, iranskim filmom “Taksi” Džafara Panahija, a biće održan od 3. do 10. maja u Tuškancu, Europi, Griču i KIC-u.
Džošua Openhajmer
Osim takmičarskog programa igranih, dokumentarnih i kratkometražnih filmova, iz kojeg će najbolja ostvarenja biti nagrađena festivalskom nagradom “Wild Dreamer”, najavljen je i bogat prateći program (Film esej, Film filozofija, omaž Alekseju Germanu, Femi pank), uz niz gostovanja filmskih autora i master-klasove Džošue Openhajmera, Radovana Tadića i Borisa Malagurskog.
Biće nastavljen i obrazovni pilot-program “Škola savremene humanistike”, uz dodatak neformalnih oblika učenja.
U partnerstvu sa Akademijom likovnih umetnosti u Zagrebu, Subversive organizuje i predavanja, okrugle stolove i interaktivne radionice na temu “Socijalna dimenzija kulturnih politika”.
Od 8. do 14. maja ugostiće desetak predavača i voditelja radionica koji će pokušati da predstave niz problema koji se javljaju u sprovođenju kulturnih politika u svetlu neoliberalnih mera štednje i kontinuiranog smanjivanja budžeta za kulturu. Osim slike polja, ideja je da se prepoznaju i neki socijalni problemi koji se javljaju unutar takvog sistema, te ispita da li mogućnost kulturnih politika kao socijalnih politika koje smanjuju socijalnu nejednakost. Naglasak će biti na problematizovanju prekarnih radnih odnosa u polju kulture, te modela finansiranja na primeru domaćih i stranih progresivnih medija.
Među predavačima su najavljeni profesorka ekonomije na Univerzitetu u Hartfordširu Ursula Huws, publicista i kolumnista Richard Seymour, upravnik Hrvatskog leksikografskog zavoda “Miroslav Krleža” i bivši ministar kulture Antun Vujić, slovenački sociolog i predavač na Umetničkoj akademiji u Ljubljani Primož Krašovec… Među učesnicima panel-diskusije “Modeli finansiranja alternativnih medija” Subversive će ugostiti Bhaskara Sunkaru (Jacobin), Jerneja Kalužu (Radio Študent) i Dina Krehu (Zarez).
Sajam angažovane književnosti počeće 7. maja pesničko-performativnim programom SubLit Caffea: Prekarijat vs. Pluto & Biro & Plutokracija u kojem će nastupiti Tomislav Marković (Beograd), Arben Idrizi (Priština), Faruh Šehić i Ferida Duraković (Sarajevo), Jani Kovačić (Ljubljana), te Vlado Bulić, Branislav Oblučar, Nikola Tadić, Martina Vidaić i Milan Rakovac iz Hrvatske.
Dvodnevni program Hrvatskog P.E.N. centra “Poetry Alive! Poezija i subverzija s čitanjem poezije”, najavljen za 8. i 9. maj, predstaviće domaće i strane umetnike, među kojima i pesnikinju, urednicu i aktivistkinju iz Bocvane Tj Demu, kineskog pesnika iz Pekinga Bei Linga, albansku pesnikinju Luljetu Lleshanku, Senadina Musabegovića iz Sarajeva, pesnikinju, esejistkinju i dramatičarku iz Nice Claude Ber, te Tanju Bakić, Moniku Herceg, Maju Hanić, Gorana Čolakhodžića, Luku Mavretića i druge.
“Svako može biti emancipovan, ali zadatak nije emancipovati samo sebe, nego pomoći i drugima u emancipaciji. Želje, vrednosti i simulakrumi upravljaju našim životima i čine začarani krug naših nevolja iz kojeg se izlazi ili u njemu ostaje u miroljubivim borbama i zajedništvu s drugima koje usrećuje”, poručili su organizatori festivala Subversive, koji je 2014. bio posvećen temi “Moć i sloboda u doba kontrole”.
(SEEcult.org)