• Search form

01.04.2018 | 14:35

O prirodi stvari

O prirodi stvari

Izložba Nataše Kokić O prirodi stvari”, na kojoj predstavlja crtež kao analizu pozicije pojedinca u savremenom društvu, biće otvorena od 4. do 11. aprila u Magacinu u Kraljevića Marka, a nastala je u okviru umetničkog doktorskog projekta na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu.

Nataša Kokić podseća na Epikura koji je filozofiju shvatao kao delatnost koja pomaže u ostvarivanju životne sreće, smatrajući da je etika vrhunac filozofije, a logika i fizika sredstva kroz koja se pronalazio smisao života.

“Epikur je, sledeći ranijeg grčkog filozofa Demokrita, mislio da se svet sastoji, ne od posebnih supstanci kao što su duhovi, od dve jednostavne stvari: čestica - atoma i apsolutne praznine. Svemir je bio beskrajan i večan, a svi događaji su zasnovani na interakcijama i kretanjima atoma u praznom prostoru. Tako se otarasio determinizma, koji je bio prisutan u ranijim atomističkim teorijama, a predstavio uticaj slobodne volje. Kao posledica, novi atomizam je učio da je fizička realnost, živi svet, ljudsko društvo i moral po kom živimo nastao kao spontani fenomen koji nije zahtevao božansku intervenciju ili vladara da ih objasni. Naš svet je, kao i mnogi drugi, slučajno stvoren.

Istorije politike i filozofije zasićene su pokušajima da se postigne savršeni red u društvu. Pošto se smatralo da je, nakon Epikureanskog obrazloženja, celokupno društvo rezultat spontane pojave, na njenu manifestaciju uticala su kretanja na najosnovnijem nivou (teorija Haosa). Duga linija slučajnosti vodi ka stanju u kojem se nalazi svet”, navela je Nataša Kokić u pratećem tekstu, navodeći da su danas sve prirodne reference nestale, ostavljajući nas u svetu koji je na neki način deterministički - svi smo u toku, nošeni prema određenoj budućnosti, bez mnogo šanse da je promenimo.

To je, kako dodaje Nataša Kokić, zatvoreni krug - društvo izgrađuje pojedince na koje utiče društvo.

“Koristeći atomizam, etiku i istoriju posmatranja nebesa želim da pričam o društvu koristeći metafore. Želim da razvijem radove velikog obima na papiru koji će odražavati drevni stav i savremeni potencijal lične autonomije. Kao vezu između determinizma i slobodne volje, postaviću pitanja o tome koliko kontrolišemo naše živote, kako naša privatna istorija utiče na sadašnjost i koliko društvo utiče na ono što mi smatramo važnim. Želim detaljnije istražiti prirodnu filozofiju, nakon čega bi radovi stvarali mikroklimu u kojoj bi se posmatrač mogao ohrabriti da se promeni”, navela je Nataša Kokić.

Rođena u Beogradu 1979. godine, Nataša Kokić diplomirala je 2005. na Fakultetu likovnih umetnosti, 2010. je dobila diplomu magistra, a trenutno je na doktorskim studijama. Od 2001. godine izlaže na grupnim i samostalnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Boravila je na Islandu, u Holandiji, Americi, Norveškoj i Srbiji u okviru rezidencijalnih programa i dobitnica je nekoliko nagrada, među kojima su i “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2014. godinu i nagrada za crtež Fondacije “Vladimir Veličković” za 2013.

Više radova joj se nalazi u privatnim i javnim kolekcijama.

Između ostalog, učestvovala je na 47. Oktobarskom salonu “Life, art and confusion” u Beogradu (2006), “Ny Serbisk Kunst” u Vanløse Kulturhus u Kopenhagenu (2009), “Restauracija” u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda (2009), “Snaga u nama” u KC Grad (2011), izložbama finalista nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos” u galerijama Zvono (2011) i Remont (2014), “Tranzit” u galeriji Stag u Dramenu (2011), “Hjem.Dom.Home” u Vanløse Kulturhus u Kopenhagenu (2011), Supermarket - Stokholm Art Fair u Stokholmu (2012), NordArt2012 u Kunstwerk Carlshutte u Budelsdorfu (2012), “Strength in Us” u Visual Kontakt galeriji u Ulmu (2012), “Nothing comes from isolation” u Tegneforbundet galeriji u Oslu (2013), “I’m so full of rocks I can hardly move” u Remontu (2014), “Behind every man now alive stand thirty ghosts” u U10 (2015), “Distribucija verovatnoće” u KC Grad (2017)…

Izložbu u Magacinu u Kraljevića Marka organizuje ProArtOrg, a podržana je od Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r