Olivera Basta Šipka dobitnica Velikog pečata
Nagrada Veliki pečat za 2024. godinu dodeljena je Oliveri Basta Šipki za linorez "Pun mjesec" (2023), saopštio je Grafički kolektiv, koji obeležava 75 godina delovanja na savremenoj umetničkoj sceni, a do 21. juna predstavlja 72. Majsku izložbu grafike.
Žiri za dodelu 61. Velikog pečata, koji su činili grafičarka Ivana Flegar, istoričarka umetnosti Dragana Palavestra i grafičar Branimir Karanović, jednoglasno je odlučio o dobitnici, nakon pažljivog pregledanja 72. Majske izložbe grafika sa 130 izlagača, koju su ocenili uspešnom.
Žiri je istakao da je Olivera Basta Šipka više od dve decenije prisutna na umetničkoj sceni Republike Srpske, Srbije i regiona, a kontinuiranim radom izgradila je ubedljiv umetnički izraz.
"Ona kreativne impulse nalazi u prirodnim oblicima koje pažljivom selekcijom transformiše u stilizovane grafičke znakove. U njihovoj fragmentarnosti moguće je iščitavati univerzalne teme identiteta, plodnosti i drugih bazičnih životnih procesa. U radu Olivere Basta značajan je istraživački postupak sa ručno rađenim papirom koji sama stvara i koji postaje unikatna matrica grafičkog otiska. Upravo ovaj kreativni proces daje posebnu materijalizaciju, ton i senzibilitet tipične za njeno grafičko stvaralaštvo, što je očito i danas nagrađenoj grafici", istakao je žiri.
Olivera Basta Šipka (1986) diplomirala je na Akademiji umjetnosti u rodnoj Banjaluci. Ostvarila je bogatu umetničku praksu. Između ostalog, u Grafičkom kolektivu je samostalno izlagala 2012. i 2017. godine, a 2020. je postala laureat nagrade Mali pečat.
72. izdanje Majske izložbe grafika, najstariji projekat Grafičkog kolektiva, naslovljeno je “Dnevnik promena”, a predstavlja radove 130 umetnika, odabranih među 229 koji su se prijavili na konkurs.
Indikativan naslov izložbe posvećene umetničkoj grafici ukazuje na promenu paradigme, pružajući uvid u najnovije tendencije u umetničkoj grafici mladih i najmlađih, ali takođe prati i genezu već afirmisanih autorskih ličnosti. Svojevrsni “Dnevnik promena” obeležen je radovima velikih dimenzija (2x2m), istraživačkim projektima otiskivanja matrice (standardne ili digitalne) na različitim podlogama (klirit, metal, tkanina), kao i različitim poetskim diskursima.
(SEEcult.org)