• Search form

01.03.2023 | 19:33

Omaž Jagodi Buić u Haosu

Omaž Jagodi Buić u Haosu

Galerija Haos priređuje omaž istaknutoj hrvatskoj i jugoslovenskoj umetnici Jagodi Buić, koja je nedavno preminula u svom domu u Veneciji u 93. godini. Malom izložbom jednog kolaža, kostima i nekoliko crteža - radova koji se nalaze u Beogradu u privatnim kolekcijama, uz film Bore Draškovića i video prezentaciju opusa Jagode Buić iz poslednje dve decenije, Galerija Haos želi da ukaže na "sve ono što je ostavila da je se zauvek sećamo".

“Želimo da podsetimo na značaj jedne snažne umetničke ličnosti, osobe rado viđene u našem gradu i na svim jugoslovenskim  prostorima, drage prijateljice i prijatne sagovornice”, navela je povodom izložbe koja će biti otvorena 7. marta istoričarka umetnosti i direktorka Haosa Borka Božović.

Svetski poznata po monumentalnim ambijentalnim tapiserijama skulptorskih formi, Jagoda Buić postizala je zapažene rezultate i impresivnim scenografijama, maštovitim kostimima za brojne pozorišne predstave, a “neverovatne domete je ostvarivala uz pomoć svoje izuzetne likovne pismenosti i u crtežima, kolažima, instalacijama od papira i kasnije metala, koje je oblikovala skoro do poslednjih dana svog bogatog i zanimljivog života. Širokog obrazovanja, smelo se hvatala ukoštac sa raznim materijalima, plastičkim i strukturalnim inovacijama, te se igrala sa neverovatnim promenama formi. To je bila igra ambiciozne i strastvene žene koja je pođednako uživala u svojim umetničkim eksperimentima kao i u životu. Umela je da kaže: ‘Iz dokolice i meditacije, iz igre nastaju neki impulsi, ogledi koji se katkad mogu nazvati umjetnost’”, podsetila je Borka Božović.

Rukopisom, maštom, linijom kao najiskrenijim sredstvom, odlučnom težnjom ka bitnom, na crtežima iz nekoliko faza, Jagoda Buić “nas uvodi u najtananije prostore, usmerava ka cilju koji je sebi postavila i slala poruke koje je želela da se čuju. Papir za nju nije bio novi materijal. Papir je bio pokoran i posebno inventivan  u njenim rukama i proizvodio je rezultat sveopšteg iskustva umetničkog i ljudskog. Ispisivala je Jagoda na njemu neke od svojih najlepših stranica. Stvarala je monumentalne instalacije i kolaže koji su plesali kroz prostor i pevali uz zvuke njene omiljene mediteranske muzike”, istakla je Borka Božović.

Jagoda Buić

Poslednja izložba Jagode Buić u Beogradu pre dve decenije zvala se “Carta canta i ti radovi na papiru”, a održana je u prostoru “starog Haosa”.

Na otvaranju posthumne omaž izložbe biće emitovan snimak te ranije postavke i intervju sa Jagodom Buić tim povodom.  

“Osvajala je Jagoda Buić pozorišne, galerijske i muzejske prostore, velike likovne smotre, pođednako kao i ljude. Okupljala je u svojim raskošnim domovima u Parizu, Provansi, Veneciji i dubrovačkoj Kolorini brojne prijatelje iz celog sveta. Nedostajaće nam ti dragoceni susreti. Dogovarali smo se za još jednu izložbu najrecentnijih radova koje je želela da posveti njenom i našem dragom prijatelju Vladimiru Veličkoviću. Nažalost, bolest je sprečila da se to realizuje. Sada joj samo poručujemo da ostaje trajno i brižno čuvana u našim sećanjima”, istakla je Borka Božović.

Jagoda Buić, crteži - skice za tapiserije, 1975.

Razgovor o Jagodi Buić biće održan 18. marta u podne u Galerij Haos, a govoriće njeni bliski prijatelji: Goran Marković, Irina Subotić, Jelena Milunović i Borka Božović. Biće prikazan i film još jednog njenog dragog prijatelja Bore Draškovića, uz fotografije radova iz poslednjih decenija.

Jagoda Buić - Beketovo srce, 2004.

*Na naslovnoj fotografiji: rad Dubrovnik, 1985.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r