Plavi anđeo u Americi
Dom omladine Beograda prikazuje 14. novembra tri filma Jozefa fon Šternberga (Josef von Sternberg) sa slavnom Marlenom Ditrih (Marlene Dietrich) koja je, iako velika evropska zvezda, praktično bila nepoznata u Holivudu kada je stigla u Ameriku. Vođena nepogrešivom rukom Fon Šternberga, nemačka diva nizala je uspeh za uspehom, a prva tri filma iz te serije - “Maroko” (1930), “Plava Venera” (1932) i “Grimizna kraljica” (1934), pokazuju transformaciju glumice koja je svoj tekst učila fonetski do ultimativne dive koja će sijati sve do kraja 70-ih godina prošlog veka.
Dom omladine Beograda prikazuje 14. novembra tri filma Jozefa fon Šternberga (Josef von Sternberg) sa slavnom Marlenom Ditrih (Marlene Dietrich) koja je, iako velika evropska zvezda, praktično bila nepoznata u Holivudu kada je stigla u Ameriku.
Vođena nepogrešivom rukom Fon Šternberga, nemačka diva nizala je uspeh za uspehom, a prva tri filma iz te serije - “Maroko” (1930), “Plava Venera” (1932) i “Grimizna kraljica” (1934), pokazuju transformaciju glumice koja je svoj tekst učila fonetski do ultimativne dive koja će sijati sve do kraja 70-ih godina prošlog veka.
Film “Maroko”, prvi i najpoznatiji u toj seriji, otkrio je svetu "ledenu i neobičnu lepotu” Marlene Ditrih.
U toj priči o barskoj pevačici i vojniku legije stranaca, sa čuvenom scenom zavođenja, igra i Gari Kuper (Gary Cooper).
U filmu “Plava Venera” igra još jedna buduća veličina - Keri Grant (Cary). Marlena peva i tri pesme, od kojih je jednu izvodila i decenijama kasnije na koncertima - “Hot woodo”.
“Grimizna kraljica”, jedan od najlepših filmova Fon Šternberga, romantizovana je priča o ruskoj kraljici Katarini Velikoj. U filmu se pojavljuje i Maria Riva, Marlenina ćerka koja je decenijama kasnije napisala skandaloznu biografiju svoje majke...
Projekcije su u sali na I spratu DOB-a, a filmovi su na engleskom, bez titla, i ulaz je besplatan.
Sajt DOB-a je www.domomladine.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)