• Search form

13.04.2015 | 15:38

Poezija koja boli

Poezija koja boli

Nova knjiga pesama Marka Tomaša  “Crni molitvenik”, u kojoj kaže da je “ljubav smislila sve zločine”, objavljena je u izdanju beogradskog LOM-a i zagrebačkog Algoritma.

Prema navodima Kruna Lokotara, Tomaš piše na dobar stari način koji se ne boji patetike, snažnih osećanja i njihovog centrifugalnog delovanja, koji eros neprestano privodi u susedstvo tanatosa.

Novom zbirkom još zaoštrava riskantnu poziciju odmaknutosti od ironije kada govori o svetu, ali zadržava nešto zdrave autoironije koja mu daje težinu i autoritet. Uronjen u magmu ljubavi i politike, u kojoj se skicira kao buntovnik i usamljenik, on se ne štedi, a neštedimice deli i bol. Poezija koja boli je dobra poezija.

Prema navodima Dorte Jagić, pretnja duši u novoj pesničkoj knjizi Tomaša nije smrt, nego život, a život znači ponavljajuću psovku dok se u nekoj kafani, ponekad uz vino, ponekad uz čaj, rešava nemoguća Rubikova kocka ljubavi.

“S ‘Crnim molitvenikom’ u ruci očekujte neku vrstu opojne inicijacije u religiju ljubavi i smrti, ‘ubojstvo u savršenom tangu’. Između korica čeka vas go pesnik razapet između slavoluka ljubavnoj čežnji i slavoluka ‘smrtonosnoj samoći’. Sklonjeni negde daleko od svih rovova, nacizama, parola, trgovačkih centara i sapunica, naoružajte se i dobro našiljenom crnom olovkom za saradnju s pesnikom, jer, budite sigurni, čeka vas ugodan posao potcrtavanja naglo pronađenog smisla, užitak u atmosferi i uvidima vešto artikulisanim u začudne, minimalističke iskaze i sintagme”, navela je Dorta Jagić zbirci “Crni molitvenik”.

Iako su, kako je navela, pesničke molitve Tomaša nihilističke, trpke, iza svog gorkog amen nude antifašizam ljubavi, herojske begove, trijumfalne ulaske u gradove “vozeći se na tenku nabujale čežnje”.

“Ono što možemo voleti kod ovih pesama je osobita vrsta hirurškog bola koji zadaju. Tomaševe su pesničke rečenice jednostavne, blještave i nemilosrdno iskrene kao sablje. Sablje nekog posvećenika uvijene u fini crni kašmir tuge nad izdanim humanizmom, nad bedom čovečanstva koje ubija i večito ponavlja iste greške”, navela je Dorta Jagić.

Rođen 1978. godine u Ljubljani, Tomaš je do sada kod raznih izdavača objavio šest samostalnih i tri grupne zbirke pesama. Dnevničke zapise, eseje, političke i sportske komentare objavljuje na portalima zurnal.ba i lupiga.com, te u časopisu “Urban Magazin”.

Živeo je i radio u Kljajićevu, Sarajevu, Zagrebu i Splitu, a trenutno živi i radi u Mostaru.

Dobitnik je nagrade Super Cyber Story za kratku priču (2004), te nagrade “Farah Tahirbegović” za angažman u kulturi Bosne i Hercegovine (2015).

*U PRILOGUBiografija i bibliografija Marka Tomaša

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Autoportret Tri svetilista
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r