• Search form

17.01.2010 | 22:14

Politikina nagrada Mariji Dragojlović i Raši Todosijeviću

Politikina nagrada Mariji Dragojlović i Raši Todosijeviću

Nagrada “Politike” za najbolju izložbu u 2009. godini ravnopravno je dodeljena Mariji Dragojlović za “Rouge Noir” u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” u Čačku i Narodnom muzeju u Kruševcu i Dragoljubu Raši Todosijeviću za izložbu radova na papiru “Mali dnevnik 3” u galeriji O3one u Beogradu.

Todosijević je, na vest o nagradi, izjavio kroz smeh da je zakasnila 30 godina, ali da mu je drago, prenela je “Politika” u broju od 18. januara.

“Ne, napišite, trebalo je malkice ranije da je dobijem. Bez sve šale, iako sam u godinama kada bi trebalo da budem ravnodušan na priznanja, stvarno mi je drago”, rekao je Todosijević, jedan od najznačajnijih umetnika na srpskoj i bivšoj jugoslovenskoj sceni i jedan od najpriznatijih umetnika izvan Srbije.

Marija Dragojlović izjavila je da njen “mali univerzum” nije naročito uslovljen spoljnim događanjima, ali da joj je veoma drago što je dobila “Politikinu” nagradu, jer je smatra jednom od retkih koje nisu izgubile smisao.

Žiri “Politike” (Slavko Timotijević, Bojana Burić, Ljiljana Ćinkul, Anđelka Cvijić i Marija Đorđević) odlučio je da proglasi dva laureata, s obzirom da je reč o dve izuzetno samosvojne umetničke ličnosti koje, međutim, pripadaju sasvim različitim tokovima umetničke scene.

Todosijević je nagrađen za izložbu “Mali dnevnik 3”, priređenu u septembru u galeriji O3one, na kojoj je predstavio radove manjih dimenzija različitih po sadržaju.

Neki od njih odnosili su se na komentare radova nastalih još pre 30 godina. Na izložbi su predstavljeni i akvareli posvećeni Iliji Bosilju, kao i oni koji otkrivaju paralelne strasti poznatih ličnosti: “Žan Dominik Engr - violinista”, “Adolf Hitler - akvarelista”, “Herman Gering - kolekcionar”, “Raša Todosijević - pisac”.

Žiri je istakao u obrazloženju, između ostalog, da je Todosijević, umetnik performansa i novih medija, ali i slikar, skulptor, crtač, pisac i razložni kritičar, po svemu posebna pojava na domaćoj, pa i na međunarodnoj sceni.
 
“On pripada onoj grupi umetnika koji su veoma jasno, još krajem 60-ih i početkom 70-ih godina, učinili radikalni otklon od  ideologije i prakse socijalističkog modernizma i napravili realni priključak ka novoj svetskoj sceni u trenutku njenog nastajanja. Od tada pa do danas, uprkos stalnim pretnjama da se tok  istorije umetnosti vrati u lokalne okvire, u dobroj meri zahvaljujući naporima ovog autora kao usamljenog ambasadora naše umetnosti, veze sa međunarodnom scenom se održavaju kao stabilni  garant vitalnih procesa umetnosti”, istakao je žiri.

Todosijevićevi radovi otkupljeni su, između ostalih, za pariski Bobur, stokholmski Muset Modern, japanski Muzej savremene umetnosti u Kamamotu...

Učestvovao je na bijenalima i muzejskim projektima u Sao Paolu, Sidneju, Njujorku, Moskvi, Berlinu, Beču, Budimpešti.., a jedan je od učesnika i velike izložbe savremene evropske umetnosti, uglavnom iz centralne i istočne Evrope - “Prelazeći nacije i generacije - obećanja iz prošlosti” (Crossing nations and generations, Promises from the past), koja će biti otvorena sredinom aprila u Centru Pompidu u Parizu.

Todosijević je prošle godine dobio i jednu od tri ravnopravne nagrade na 50. Oktobarskom salonu u Beogradu.

Marija Dragojlović nagrađena je za izložbu “Rouge Noir”, koja je priređena u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” u novembru 2009. u Čačku, a predstavila je seriju najnovijih slika velikog formata sa motivima “malog ženskog rekvizitarijuma” (pudrijere, ruževi, bočice za parfeme). Reč je o predmetima jednostavnih formi koji svedoče o ličnim i porodičnim sećanjima umetnice.

Slikajući pre svega ideju o predmetu, Marija Dragojlović sažima disciplinovanu, strogu japansku estetiku i minimalizam, i istovremeno svetlost kojom zrači vizantijsko slikarstvo, istakao je žiri.

Prema navodima žirija, u svetu “zagušenom kodiranom slikom, neselektovanim informacijama i zapuštenim pikturalnim poljem, slikarka egzistencijalne probleme sagledava iz ugla privatnosti koja je takođe ugrožena kultom novih tehnologija i alijenacijom nas samih. Postavkama u galerijama Čačka i Kruševca, slikarstvo Marije Dragojlović izdvaja se na savremenoj sceni svojom koncentrovanom energijom, zračenjem svečanog mira i odnegovanom ličnom poetizacijom sveta i celovitosti života”.

Marija Dragojlović je profesorka na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na kojem je diplomirala i magistrirala slikarstvo kod profesora Mirjane Koke Mihać i Radenka Misevića.

Dobitnica je, između ostalog, i nagrade na Memorijalu “Nadežda Petrović” (1986), nagrade Oktobarskog salona (1986) i nagrade iz Fonda “Ivan Tabaković”, za izložbu “Nostalgija” u Likovnoj galeriji KCB -a 2005.

Izlaže od 1981. slike, crteze, instalacije i ambijente, a samostalne izložbe imala je u uglednim institucijama u Srbiji i bivšoj Jugoslaviji.

Učestvovala je na velikom broju grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, medju kojima su Memorijal Nadežde Petrović u Čačku 1986, “Umetnost osamdesetih” u MSU u Beogradu 1983, Jugoslovenska dokumenta '89, Sarajevo, osmo Sidnejsko bijenale 1989; “Dossier Serbien” Akademie der bildenden Künste u Beču 2000; “O normalnosti”, MSUB 2005; “Razotkrivanje/ Dislosure” (Musee d'art modernen de Saint Etienne, MSU Banja Luka, Nacionalna galerija u Skoplju, The Museum of Byzantine Culture u Solunu) 2008. i 2009. godine.

Dela joj se nalaze u kolekcijama u Beogradu - Narodnom muzeju, Muzeja savremene umetnosti i Muzeju grada; Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” u Čačku; Gradskom muzeju u Somboru, i u mnogim privatnim kolekcijama u zemlji i inostranstvu.

“Politikina” nagrada za najbolju izložbu osnovana je 1932, godine, a potom je dodeljivana iz fonda “Vladislav Ribnikar”.

Više puta je deljena - 1933. dobili su je Miloš Vušković i Živojin Vlajnić, 1958. su je podelila čak tri laureata - Bogić Risimović, Albin Rogelj i Jovan Soldatović, a 1975. Milica Stevanović i Bosiljka Kićevac, dok su je Zoran Dimovski i Vladimir Veljašević dobili 1998. godine.

Prošle godine “Politikinu” nagradu dobila je za najbolju izložbu 2008. beogradska umetnica Anica Vučetić - za izložbu “Rez” u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” u Čačku.

Među dobitnicima su i Predrag Nešković (2007), Bora Iljovski (2006), Vladimir Perić (2005), Aleksandar Rafajlović (2004), Goranka Matić (2003)...

Nagrada za 2009. biće svečano uručena Mariji Dragojlović i Raši Todosijeviću na Dan Politike, 25. januara, a ove godine ju je podržalo Javno preduzeće “Pošta Srbije”.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r