• Search form

12.12.2017 | 15:08

Pop art i odjeci: This Is Today

Pop art i odjeci: This Is Today

Savremena galerija Subotica najavila je od 15. decembra izložbu “Pop art i odjeci: This Is Today” koja izborom radova pokazuje kako ikonografija pop arta odjekuje u delima savremenih umetnika današnjice.

Pop art je kao umetnički pravac odjeknuo tokom 50-ih i 60-ih godina 20. veka, spajajući ikonografiju masovne potrošačke kulture sa umetnošću. Prepoznatljiv vizuelni jezik varirao je tokom narednih decenija, a ideja tog umetničkog pravca, kako podseća kustos izložbe Miroslav Jovančić, dobila je individualna tumačenja aktera savremene umetničke scene.

Izložba je delom nastala i zbog nasleđa koje je pop art ostavio za sobom, a njegova veza sa umetnicima na izložbi “Pop art i odjeci: This is Today” prevashodno je vidljiva u likovnim jezicima/kodovima kojima se oni služe.

“Jednostavnost i čistota forme, vezanost za mnoge fenomene popularne kulture, svedenost vizuelnih draži do njene suštine, velika komunikativnost koju je ovaj pokret imao sa publikom. Međutim, za mnogo toga drugog usudio bih se da kažem da su razlike primetne, bilo da je reč o pukoj konstataciji današnjeg trenutka, bilo da se govori o dugogodišnjim umetničkim strategijama, a ponekad i o njihovom preklapanju”, naveo je Jovančić.

Tadija Janičić, Ljubimac, 2016, ulje na platnu, 70x70 cm

Na izložbi su zastupljeni umetnici: Danijel Babić, Tadija Janičić, Emil Kadirić, Aleksandar Leka Mladenović, Janoš Tarko (Tarkó János) i Tibor Lazar (Lázár Tibor), a prema navodima Jovančića, izabrani su, između ostalog, i zbog sposobnosti da u svoje poetike ugrade i nesumnjivi lični komentar, kako kroz izbor tema koje su same po sebi komentar stanja, tako i kroz izrazito individualni stav prema određenim društvenim pojavama.

Aleksandar Leka Mladenović, Alibi br. 3, 2016, ulje i akrilik na platnu, 160x120 cm

Podnaslov izložbe “This Is Today” je parafraza naziva jedne od prvih izložbi grupe Nezavisni, koja je održana 1956. godine u Whitechapel Art Gallery pod nazivom “This is Tomorrow”, a ukazala je na fenomen masovne kulture i njegov uticaj na savremenu umetnost.

Emil Kadririć, Alegorija 1, 2016, akril na platnu, 140x120 cm

Poetika pop arta i njegov vizuelni jezik i dalje su prisutni u svakodnevici putem sve razvijenije digitalne tehnologije i globalne komunikacije.

Tibor Lazar, Beautiful Calcium, 2014, kombinovana tehnika na dasci, 100x78 cm

Dela odabranih umetnika na izložbi “Pop art i odjeci” imaju u svom osnovnom polazištu poetiku pop arta, ali su izašla van okvira pukog beleženja zatečenog.

Danas, šest decenija nakon izložbe u Whitechapel galeriji, pop art i njegovo nasleđe traju u transformisanoj formi personalizovanih poetika umetnika. Sutrašnjica je postala današnjica... naveo je Jovančić u tekstu za prateći katalog izložbe.

Janoš Tarko, Budale, 2017, akril na platnu, 35x40 cm

Autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga je Boris Cupać, Refresh.

Izložba će biti otvorena u SGSU do 31. januara 2018. godine, a obuhvata i prateći program.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.