• Search form

28.02.2015 | 22:37

Reprezentativne slike detinjstva u ex-YU

Reprezentativne slike detinjstva u ex-YU

Izložba “Plameni pozdravi: reprezentativni portret detinjstva u socijalističkoj Jugoslaviji”, projekat Kioska - platforme za savremenu umetnost, otvorena je 28. februara u Muzeju istorije Jugoslavije (MIJ) u Beogradu, a predstavlja radove umetnika iz bivše zajedničke države: Dušice Dražić, Dejana Kaludjerovića, Saše Karalića, Irene Lagator Pejović, Mladena Miljanovića, Renate Poljak, Dubravke Ugrešić, grupe Škart i Ane Adamović, koja je i autorka tog projekta.

Izložba “Plameni pozdravi” predlaže novo promišljanje socijalističke Jugoslavije – njene strukture, karaktera i nasleđa, kroz istraživanje reprezentativne slike detinjstva.

Istražujući zvanične arhive i prikazujući ih kroz intervencije savremenih umetnika poreklom iz nekadašnje Jugoslavije, projekat preispituje i mogućnost kolektivnog sećanja na zemlju koja više ne postoji, kao i status arhiva takve zemlje u novonastalim nacionalnim državama.

Polazište umetničkog istraživanja i samog projekta čini bogata arhiva MIJ, više od 260 fotografskih albuma koje su predsedniku Josipu Brozu Titu od 1945. godine poklanjale škole, pionirske organizacije i ostale dečje ustanove širom nekadašnje države. Taj materijal, čija je digitalizacija u toku, prikazuje kako je jugoslovenski narod želeo da se predstavi svom lideru i vođi, ali svedoči i o ugrađivanju osnovnih državotvornih principa u svakodnevicu dece i mladih – istinskih socijalističkih ljudi budućnosti.

     Dejan Kaludjerović

Dokumente jednog vremena autori izložbe iskoristili su kao polazište za, kako su naveli, ponovno promišljanje ne samo konstrukcije socijalističkog detinjstva, već i samih principa na kojima je ta država građena, ali i njene istorije i raspada.

     Škart

MIJ tom izložbom, kako je izjavila direktorka Neda Knežević, nastavlja praksu otvaranja svojih arhiva za multidisciplinarna istraživanja i umetničke interpretacije, ali isto tako i saradnju sa nevladinim organizacijama i umetničkim udruženjima.

“Veoma smo zahvalni Kiosk - platformi za savremenu umetnost i Ani Adamović što su na ovom projektu okupili značajne umetnike sa prostora bivše Jugoslavije”, izjavila je direktorka MIJ.


   Irena Lagator Pejović

Nakon otvaranja izložbe, održan je i prvi razgovor sa umetnicima, a panel diskusije sa sagovornicima iz regiona biće nastavljene u MIJ i 12. i 24. marta u 18 časova.

Izložba će biti otvorena do 19. aprila, a realizovana je u saradnji Kioska sa MIJ, uz podršku Balkanskog fonda za demokratiju, Foruma ZFD, Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Austrijskog kulturnog foruma.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r