Šapat Ilije Šoškića u Rimu
Izložba Ilije Šoškića “Šapat” u galeriji Zoo Zone Art Forum u Rimu biće otvorena 19. februara, a predstavlja projekat kojim taj umetnik sa prostora bivše Jugoslavije, koji živi i radi u Italiji, nudi svoj pogled na aktuelne probleme sveta.
“... I ova je izložba istraživanje osetljivih pitanja i potenciranje određenih izjava kroz umetnost… A predmet diskursa nije priča, već nešto sasvim drugo ... ‘Ko, kako i zašto’, u najopasnijem trenutku čovečanstva”, naveo je umetnik povodom izložbe koja je najavljena kao trodelna re-figuracija, a biće otvorena Šoškićevim performansom.
Polazeći od vlastitog iskustva složenog balkanskog rata, Šoškić nudi svoj pogled na trenutne probleme sveta.
Na izložbi u rimskoj galeriji Zoo Zone Art Forum, Šoškić istražuje odnose elemenata koje uključuje u taj site-specific projekt, a koji su vezani za njegovo osobno iskustvo i za njegovu umetničku memoriju. Cilj je da postigne saučestvovanje prisutnih u galeriji. Takvim datostima autor kreće od najudaljenijeg stepena otklona iz realnosti, razvijajući jedan logički proces čiji kontekst se menja, u šapatu, načinu koji umetnik bira kao determinišući za projekat koji se time radikalno redefiniše.
Izložbeni prostor time biva ponuđen kao okvir “Einsteinove kutije”, koju čine elementi od instalacije do gestualnosti, u kojem će se p(r)okazati drama trenutne situacije kroz filozofski i politički panoptikum. Koristeći ovaj modus operandi, umetnik evocira i provocira sukob s gledaocem unutar kojeg se modelira nastanak nečeg kao "organska skupina".
Ilija Šoškić, "najrafiniraniji analitičar promena u koje je upletena savremena umetnost" (Marina Gržinić), rođen je u Jugoslaviji 1935. godine, a još krajem 60-ih godina odlazi u Italiju – najpre u Bolonju, a potom u Rim.
Tokom pet decenija duge “italijanske” karijere, razvio je umetnički izraz pretežno u performativnoj i akcionoj vizuelnoj umetnosti. Od 1968. godine Šoškić u umetničkom radu istražuje i testira, koristeći memoriju kao jedan od ključnih elemenata, sa posebnom osetljivošću i kritikom, kao i imaginaciju gledaoca kao uračunatu činjenicu participacije. Na taj način, njegove "propozicije" postaju spremišta za iskustvenost.
Šoškić iz svoje karijere poslednjih godina izdvaja izložbe koje karakteriše kritički idejni koncept, kao što je nedavno otvorena izložba istočnoevropske i sovjetske umetnosti Grammar of Freedom u Muzeju savremene umetnosti u Moskvi, 16. Bone Festival di Action Art u Bernu (2013), 1. Venice International Performance Art Week u Palazzo Bembo 2012, izložba u nacionalnom paviljonu Crne Gore na 54. Bijenalu u Veneciji 2011, The (im)power of the image u BELvue muzeju u Briselu 2010, 5. Cetinjsko bijenale - Love it or Leave it na Cetinju 2004, Filmski festival u Veneciji, sekcija Nuovi Territori 2002, The Real The Desperate The Absolute, Forum Stadtpark u Gracu 2001, Body and the East u Muzeju savremene umetnosti Ljubljana (1998-2006)…
Takođe, izdvaja i izložbu 24 x 24 ore u L’Attico u Rimu 1975. godine, kao i svoje prve samostalne izložbe u Italiji u Galeriji Carbonesi u Bolonji (koju je kurirao i pisao prvu kritičku analizu o autoru Giorgio Cortenova) 1971. godine i u Museo di Palazzo Diamanti u Ferari (koju je kurirao i napisao kritičko-poetski tekst Emilio Villa) 1972.
Izložba “Šapat” u Zoo Zone Art Forumu biće otvorena do 2. maja.
(SEEcult.org)