• Search form

16.01.2016 | 22:24

Smoke Nation Screen

Smoke Nation Screen

Umetnik Ivan Grubanov iz Srbije predstavlja se u Galeriji Ron Mandos u Amsterdamu izložbom “Smoke Nation Screen” sa novom serijom slika kojima nastavlja da istražuje ideološke, političke i kulturne aspekte pojmova nacija, država i nacionalna država, kao i procese njihovog stvaranja, vladavine i nestanka.

Novom serijom slika Grubanov nastavlja istraživanje političke istoriografije i njenih složenih uticaja na pojedinca.

Kao i na izložbi “Ujedinjene mrtve nacije”, kojom se predstavio u Paviljonu Srbije na 56. Bijenalu u Veneciji 2015. godine, i nove slike Grubanova nastale su upotrebom nacionalnih zastava. Kao element koji se ponavlja u radovima Grubanova, zastave simbolizuju pojam nacije shvaćen iz savremenog ugla, pojam koji je u današnjem vremenu svojevrsna dimna zavesa iza koje se odvijaju nadnacionalni procesi, globalni protok kapitala koji se na nacionalnom nivou jedva i reguliše, te  globalni protok ljudi i praksi koji podriva shvatanje nacije i čini ga neadekvatnim.

Odrastajući u Srbiji, kako je navedeno u tekstu povodom izložbe, Grubanov je bio svestan posledica i uticaja raspada nekadašnje države. Imao je 14 godina kada je počeo rat u bivšoj Jugoslaviji, a 22 kada se NATO umešao bombardovanjem.

Serija radova “Smoke Nation Screen” započeta je istraživanjem tekstualnih natpisa na nacionalnim zastava koje je Grubanov izvezao na praznom platnu. Tehnika veza transformisala je dvozimenzionalni natpis na zastavi u trodimenzionalni tekst na površini platna. Tim postupkom natpisi na zastavama postali su stvarni –  zaista postojeći, dobili su volumen – više ne pripadaju svetu dvodimenzionalnih iluzija. Grubanov je potom nastavio da interveniše na platnu i pokriva različite nacionalne slogane slojevima boje, gasa i dima.

Finalna slikarska intervencija na površini sa izvezenim nacionalnim sloganima postavlja pitanje o kohezivnim vrednostima današnjih nacija, njihovog odnosa prema stvarnosti u društvu koje predstavljaju i mogućem razvoju načina na koji će nacije biti poimane u budućnosti.

Umetničku praksu Grubanova (1976), koji živi i radi u Beogradu,  karakteriše post-konceptualni pristup slikarstvu i artikulacija istorijskog pamćenja spram kompleksnog polja savremenosti. Njegov procesualni slikarski metod razvija se kao prostor za produkciju znanja, kojim otvara pitanja o društvenim i političkim realnostima. Obrazovao se na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, Rijks Akademiji likovnih umetnosti u Amsterdamu, Delfina Studios u Londonu i Casa de Velazquez u Madridu.

Grubanov od 1997. godine aktivno učestvuje na samostalnim, grupnim i bijenalnim izložbama širom sveta.

Samostalne izložbe imao je u Berlinu, Lionu, Sen Nazeru, Beogradu, Hagu, Barseloni, a učestvovao je, između ostalog, i na desetom Istanbulskom bijenalu, prvom Solunskom bijenalu, 50. Oktobarskom salonu u Beogradu, Spa Port bijenalu u Banjaluci, trećem Bijenalu u Tirani, kao i na drugim kolektivnim izložbama u muzejima i galerijama u Krakovu, Roterdamu, Helsinkiju, Amsterdamu, Njujorku, Pragu, Ljubljani, Bernu, Antverpu, Briselu, Londonu, Oslu, Atini, Lisabonu, Stokholmu…

Uoči otvaranja izložbe u Galeriji Ron Mandos, 16. januara, postavku je obišla delegacija Stedelijk muzeja u Amsterdamu.

Izložba će biti otvorena do 20. februara.

*Foto: Galerija Ron Mandos

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.