Spor zbog znaka OS
Grafički dizajner Andrija Nikačević iz Beograda najavio je tužbu za kršenje autorskih prava povodom redizajna znaka Oktobarskog salona koji je osmislio 2008. godine kao art direktor agencije Sači i Sači. U Kulturnom centru Beograda, koji je organizator OS i za vizuelni identitet ovogodišnjeg OS angažovao je renomiranog grafičkog dizajnera Mirka Ilića, smatraju da nema povrede autorskih prava, dok je sam Ilić poručio da će na tu temu govoriti javno samo preko advokata.
U pismu medijima, u kojem opisuje ceo slučaj, Nikačević je istakao da je autor znaka OS koji se koristi od 2008. godine i koji do sada nikada nije bio redizajniran, već je korišćen u originalu, dok je vizuelni identitet svakog OS nezavisno kreiran.
Nikačević je naveo da je zato bio iznenađen kada je, uoči otvaranja 52. OS, “na sajtu renomiranog grafičkog dizajnera Mirka Ilića osvanulo redizajnirano originalno rešenje znaka Salona”.
“Budući da sam dovoljno upućen u zakon o zaštiti autorskih prava, bilo mi je sasvim jasno da je došlo do povrede mojih moralnih autorskih prava, jer je neovlašćen redizajn autorskog dela izričito zabranjen zakonom”, naveo je Nikačević, navodeći da je Ilić neovlašćeno redizajnirao originalno rešenje znaka OS i predstavio ga na svom sajtu kao novi znak.
Prema rečima Nikačevića, preduzeo je niz koraka kako bi se situacija razrešila na obostranu korist i bez medijskog eksponiranja i eventualnih daljih pravnih koraka. Kako je naveo, međutim, ni posle više pokušaja da se sklopi sporazum koji bi regulisao upotrebu novog dizajnerskog rešenja, između Mirka Ilića, Oktobarskog salona i njega, nije naišao na dobru volju sa druge strane.
„Šta više, i već narušena autorska prava koja polažem na aktuelni znak Salona nastavljaju i dalje da se krše. Naime, i pored višestrukih opomena da je svako javno objavljivanje pomenutog redizajna jasna povreda zakona o autorskim pravima Oktobarski salon (Kulturni centar Beograda) je započeo sa objavljivanjem kataloga, bilborda, internet vesti i ostalih medijskih izdanja sa neovlašćenim redizajnom i to kontinuirano nastavlja da čini. Osim toga, ni u jednom novopublikovanom materijalu se ne navodi da sam ja autor originalnog znaka”, naveo je Nikačević.
Prema njegovim rečima, preko v.d. direktora KCB-a Mie David pre godinu dana je primio sugestiju Ilića da se sporni znak izmeni na način na koji ga je on i izmenio godinu dana kasnije. Nikačević kaže da je argumentovano i jasno odbio predlog redizajna i zahvalio se na sugestijama, a tu prepisku takođe čuva.
„Taj sled događaja me ostavlja u ubeđenju da su i Mirko Ilić i uprava Oktobarskog salona bili sasvim svesni svoje obaveze da dobiju saglasnost autora za spornu izmenu znaka”, naveo je Nikačević.
Direktorka KCB-a Mia David izjavila je za „Politiku“ da je pregledom dokumentacije ustanovljeno da ne postoji autorski ugovor između Nikačevića i KCB-a, budući da je „znak OS rađen sponzorski od strane ’Sačija’ u kojem je Nikačević bio zaposlen“.
Nikačević kaže da je agencija Sači (Saatchi & Saatchi Beograd), u kojoj je u vreme dizajniranja znaka bio zaposlen, nosilac imovinskih, ali ne i moralnih autorskih prava, te da nepostojanje ugovora „ide samo na štetu Salona”, a ne i njega, jer nema ugovorne saglasnosti o korišćenju znaka.
„Autorsko delo je postalo autorskim činom objavljivanja, koji je neosporan u ovom slučaju, i niko nema prava da ga neovlašćeno menja (bez obzira da li ugovora ima ili nema, pa čak iako bi njegov sadržaj bio nepovoljan po autora originalnog dela). Slična pogrešno protumačena činjenica je da će se ‘novi’ znak koristiti samo za ovaj, 52. Salon, a ne i za samu instituciju, gde ponovo sledi slična logika odgovora, tj. da znak ne sme biti izmenjen ni za kakvu svrhu i javno objavljen”, naveo je Nikačević, dodajući da je, s obzirom na razvoj događaja, angažovao advokata u cilju pripreme tužbe sudu u Beogradu za kršenje autorskih prava.
Direktorka KCB-a je pozivanje Nikačevića na povredu moralnih autorskih prava odbacila kao neosnovano, navodeći da do sada Odboru OS ničim nije dokazao da je autor znaka.
„Želeli smo da izbegnemo bilo kakvu konfliktnu situaciju. Svake godine bira se dizajner koji je deo autorskog tima i koji ima zadatak da uradi čitav vizuelni identitet u okviru kustoske koncepcije salona. Sporni znak predstavlja samo segment vizuelnog identiteta rađenog za ovu godinu. U slučaju da Nikačević i dalje smatra da su njegova prava povređena spremni smo da uđemo u sudski spor. Ukoliko do sudskog spora dođe sve navodne promene koje spominje će biti predmet veštačenja. Smatramo da svaka rasprava preko medija na ovaj način predstavlja jeftin senzacionalizam i skretanje pažnje sa onoga što je suština Oktobarskog salona“, dodala je Mia David.
Nikačević je u prilog tome da je autor originalnog znaka OS naveo i objave na sajtu OS iz 2008. godine, kao i medijske izveštaje sa prezentacije znaka OS (SEEcult.org, B92, Danas).
Nikačević je, inače, predstavio znak OS krajem aprila 2008. na konferenciji za novinare KCB-a, nedugo nakon što je premijerno prikazan na Bijenalu u Berlinu. Tada je izrazio uverenje da će njegov rad, koji se sastoji od kruga sa tačkom u obliku kvadrata, doprineti snažnoj promociji Oktobarskog salona koji, iako renomirana kulturna manifestacija, nije imao jasan vizuelni identitet gotovo pola veka.
"Uspeli smo da napravimo snažan simbol, koji se izdvaja originalnošću", rekao je tada Nikačević, uz objašnjenje da krug predstavlja stalni tok, a kvadrat simbolizuje dvoranu, izložbeni prostor.
Ovogodisnji, 52. Oktobarski salon otvoren je do 4. decembra, a osim izložbe u Muzeju "25. maj", obuhvata i niz pratećih programa. Sajt Oktobarskog salona je www.oktobarskisalon.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)