• Search form

06.10.2012 | 14:27

Starenje na 18. Gradu žena

Starenje na 18. Gradu žena

Međunarodni festival savremene umetnosti Grad žena (Mesto žensk) u Ljubljani posvećen je u 18. izdanju fenomenu starenja, a ostao je dosledan transdiciplinarnom konceptu, mada nešto skromnijem nego prethodnih godina – zbog finansijske krize.

Tema punoletnog festivala, koji se održava od 4. do 13. oktobra, obrađena je u radovima učesnica svih gerenacija, mada je naglasak na srednjim i nešto starijim umetnicama iz različitih delova sveta.

Program je širokog spektra - od intimnih refleksija na sopstveno telo i njegove navodne nedostatke i mane koje dolaze godinama, do šireg društvenog i kritičkog ispitivanja fenomena kao što su plastična hirurgija i agresivni diktati farmaceutske i kozmetičke industrije koje stvaraju bogatstva na mitu o večnoj mladosti.

Među učesnicima je argentinsko-španska umetnica Ana Alvarez-Errecalde koja se bavi motivima koji stoje iza industrije lepote, kritikujući ujedno i marketinšku industriju. Njena instalacija predstavlja imaginarnu prodavnicu u kojoj je 40 žena različitih generacija fizičkih konstitucija iz celog sveta izloženo u formi bodysuits. Umetnica se snažno suprotstavlja objektivizaciji žene i mehanizmima eksploatacije ženskog tela, zasnovane na pravilima kapitalističkog tržišta.

“Grad žena” predstavlja i međunarodnu grupnu izložbu “Ogledalo vremena” sa radovima u različitim umetničkim formama (instalacije, animacije, performansi) koji odražavaju kako intimne, tako i društvene i istorijske refleksije u vezi sa starenjem, kao što su ulazak u menopauzu, nestanak ženskih tradicija, međugeneracijski transfer znanja, posledice diskriminacije, koreni mizoginih društvenih vrednosti…

Najraznovrsniji deo festivalskog programa je performativni, a svaki na svoj način, svaki rad se tiče starenja. Barbara Kapelj Osredkar, sa Štefkom Drolc i Ivom Zupančič, pripremila je performans “Draga Duša”, posvećen sećanju na sve teatarske duše koje su živele i radile sa Dušom Počkaj, kojoj je performans i posvećen povodom 30-godišnjice njene smrti.

Među učesnicima je i Curious Collective koji govori o ljubavi starijeg para, kao i koreografkinja Maria Hassabi koja u svom performansu prolazi kroz aleju ženskih slika. Njen rad će poslužiti kao platforma za sedmodnevnu radionicu, u saradnji sa Emanat Institutom. Suprotnu estetiku predstavlja stend-ap komedija “Bastard Nights”, u režiji Renate Ciaravino i Carmen Pellegrinelli, koja se na satiričan način bavi perspektivom žene, umetnice i levičarke, u njenim kasnim tridesetim godinama u Berluskonijevoj Italiji.

Neobičan rad “meta_FAMILYJulie Bardsley, sa radionicom i performansom u završnici, istraživački je projekat koji se bavi osnovama i modelima duboko ukorenjenih arhetipskih porodičnih uloga.

Među učesnicima programa posvećenog performansu su i neke od pionirki u toj oblasti, kao što je Esther Ferrer, harizmatična španska umetnica koja je aktivna u tom polju gotovo 50 godina, te hrvatska umetnica Vlasta Delimar, koja je pripremila specijalan rad, kao svojevrsnu inicijaciju potrage za novim pravcem u svom životu.

Učestvuje i Rocío Boliver koja poslednjih 20 godina pripada najradikalnijem krilu meksičkog body arat. Performans “Između menopauze i starosti” lični je manifest 56-godišnje umetnice protiv starosne diskriminacije.

Kompleksnom rodnom pitanju u arapskom društvu bavi se Lilibeth Cuenca Rasmussen u radu “Afghan Hound”, dok se Nicola Canavan, umetnica mlađe generacije, fokusirala na istraživanje tela koje se sporim akcijama menja u prostoru ritualne transformacije.

Slovenačke umetnice Leja Jurišić i Teja Reba pripremile su reizvođenje performansa “Sofa'; Plea on a Sofa”, inspirisanog članicama ruske pank grupe Pussy Riot, koje su osuđene na dve godine zatvora zbog performansa protiv ruske vlasti.

Program 18. “Grada žena” obeležen je i povratkom slem-performansa, zahvaljujući beogradskoj autorki Minji Bogavac koja će u oštrom hip-hop maniru poslužiti publici “verbalnu hranu” izvodjenjem projekta "Njen takozvani život" .

Učestvuje i kanadska muzičarka Wendy McNeill - nastupom koji podseća na odlomke post-rok kabarea, a u saradnji sa festivalom Sonica, najavljen je i zvučni performans “Teenage LontanoMarine Rosenfeld koja je prearanžirala svoj orkestarski rad u vokalnu kompoziciju za tinejdžerski hor iz Ljubljane.

Filmski segment 18. “Grada žena”, organizovan u saradnji sa Cankarjevim domom, predstavlja selekciju slovenačkih i stranih filmova koji su u skladu sa festivalskom temom starenja. U selekciji Simona Popeka, pojedini autori predstavljaju svoje bake (Naomi Kawase, Zemira Alajbegović & Neven Korda, Lidija Bobrova), život starijih bračnih parova (Sarah Polley, Kersti Uibo) ili ispituju političke sisteme kroz istoriju sopstvenih porodica (Petra Seliškar).

Za najmlađe filmofile pripremljen je program “Kinobalon”, u produkciji Kinodvora i selekciji Petre Slatinšek. Reč je o delu autorke dokumentarnih filmove Alice Schmid, koja je provela 365 dana sa kamerom među decom na farmama u planinskim krajevima Švajcarske. “The Children From the Napf” je filmski portret švajcarskog “Divljeg zapada”.

“Grad žena” obeležen je i radionicom “Socialdress” koju je održala uoči zvaničnog otvaranja slovenačka umetnica Marija Mojca Pungerčar, a bila je namenjena roditeljima, deci i njihovim bakama i dekama. U Galeriji Škuc imali su priliku i da razmene staru odeću ili je poprave, kao i da prisustvuju razgovoru sa umetnicom i učestvuju u javnoj diskusiji na temu “Feminizam, edukacija i umetnost”.

Sajt festivala “Grad žena” je www.cityofwomen.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav