• Search form

01.10.2017 | 19:53

Susreti sa savremenošću

Susreti sa savremenošću

Bijenale akvarela u Zrenjaninu predstavlja u 12. izdanju, koje će biti otvoreno 2. oktobra, radove koji se bave aktuelnim temama, problemima svakodnevice, novim pogledima i različitim shvatanja savremenosti, a izbor su selektorke Slađane Petrović Varagić.

Slađana Petrović Varagić predstavlja na autorskoj izložbi “Susreti sa savremenošću” radove 18 umetnika i jedne umetničke grupe, a to su: Goran Dragaš, Ljilјana Šunjevarić, Radenko Milak, Maja Milovanović, Milan Antić, Vladimir Miladinović, Nemanja Nikolić, Lidija Delić, Uroš Pavlović, Žolt Kovač, Predrag Terzić, Marina Marković, Milica Dukić, Nemanja Milenković, Dušan Perić, Neformalna umetnička grupa u pokušaju, Nikola Džafo, Boris Lukić i Mirjana Blagojev.

Prema navodima Slađane Petrović Varagić, poželјno je, naročito kada su u pitanju tradicionalne izložbene manifestacije, u izlagački koncept upisati istoriju. Koncipiranje izložbe koja nosi naziv Bijenale akvarela i koja poseduje svoj jugoslovenski i post-jugoslovenski istorijski period, očekivano je usmereno ka dve važne oblasti oko kojih se definiše sam tematski okvir. U okviru prve teme, razmatraju se društvene okolnosti koje su dovele do formiranja manifestacije početkom 90-ih, te njen razvoj i opstanak u različitim istorijskim okolonostima od 1991. godine do danas. Kao druga tema, nameće se preispitivanje savremenosti u okviru koje sagledavamo fenomene na liniji institucionalizacije stereotipa koji se vezuju za samu tehniku akvarela, a koji se pojavlјuju kao smetnja savremenosti. Na taj način izložba tematski obrađuje univerzalnu temu - preistitivanje odnosa prošlosti i savremnosti, i takođe kritički promatra uspešnost kontinuiranih pokušaja uspostavlјanja harmonične komunikacije u ovim temporalnim dimenzijama.

Radenko Milak, Charles Chaplin and Gavrilo Princip 1914, akvarel, 2014 - (iz serije Never Ending Story)

Sveukupna selekcija radova sagledava sposobnost akvarela da omogući savremeni vizuelni izraz, kao i sposobnost društva da sopstvenu istoriju osvetli sa različitih pozicija i da kritički preispita beskompromisno prihvatanje savremenih uslovlјenosti, navela je Slađana Petrović Varagić.

Ideja tog novog znanja, kako je dodala, jeste da u najraznovrsnijim oblastima društvenih aktivnosti reafirmiše metodu prepoznavanja vrednosti u neminovnim susretima sa savremenošću.

Milan Antić, BOYll, 140x130, 2016.

Ovogodišnji koncept, poštujući tradiocionalne okvire manifestacije po pitanju opredelјenja za prezentovanje određene likovne disciline, nastojao je da ide u pravcu šire kontekstualizacije mogućih narativa kojima se definiše društveno okruženje u kojem jedna manifestacija nastaje, utemelјuje se i raste ka savremenosti reflektujući na sebi najrazličitije promene tog okruženja.

Maja Milovanović, Diverzija sećanja (detalj), akvarel, 2017.

Mirjana Blagojev, Razvodnjavanje ideologije, staklo, 2017.

Uroš Pavlović, serija "2009", Bez naziva, 2017.

Bijenale akvarela u Zrenjaninu pokrenuto je 1991. godine radi stimulisanja umetnika za rad u tehnici akvarela u okviru savremenog likovnog stvaralaštva. Organizovanje Bijenala akvarela bilo je logičan nastavak akvarelističkih susreta u Umetničkoj koloniji Ečka započetih 80-ih godina 20. veka.

U organizaciji Savremene galerije Zrenjanin, Bijenale akvarela konstantno pokušava da pruži kvalitetne i sadržajne izložbe koje pružaju doprinos savremenoj vizuelnoj umetnosti. Izložba 10. Bijenala akvarela 2013. godine nagrađena je nagradom koju dodelјuje Društvo istoričara umetnosti.

Izložba 12. Bijenala akvarela, čija je kustoskinja Sunčica Lambić-Fenjčev, biće otvorena do 9.  novembra u Salonu Narodnog muzeja i Salonu Savremene galerije Zrenjanin.

Izložba je realizovana uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

*na vrhu: Ljiljana Šunjevarić, Seobe - detalj, indigo papir, akvarel olovka, 2016.

(SEEcult.org)

biblioteka matice srpske, digitalizacja
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.