Svetinje nekad i sad
Beogradski umetnik Aleksandar Rafajlović, potomak poslednjih postvizantijskih ikonopisaca na ovim prostorima, predstavio je u Galeriji ULUS u Beogradu foto-dokumentaciju svog istraživanja o svojim čuvenim precima, kao i izbor novijih radova kojima na specifičan način nastavlja porodičnu tradiciju, a svojevrstan su komentar savremenog društva.
Rafajlovićeva izložba “Dvanaesti”, otvorena od 20. maja do 2. juna, sadrži slike, fotografije, instalacije i objekte, koji su nastali parelno sa radom na dokumentaciji o njegovim precima - jedanaestorici slikara koji čine najdugovečniju porodičnu slikarsku radionicu u Evropi.
Priliku da postane dvanaesti u nizu i uspostavi čvrstu vezu sa porodičnom tradicijom, Rafajlović je iskoristio tako što je nekoliko radova naslikao tehnikom svojih predaka, uspostavljajući dijalog sa njima i promišljajući sopstvenu poziciju u odnosu na njihovo delo.
Rafajlović je potomak freskopisaca i ikonopisaca Dimitrijevića-Rafailovića iz pet generacija Bokokotorske slikarske škole, koji su ostavili iza sebe oko 600 ikona - od prve potpisane iz 1680. godine do druge polovine 19. veka, čime čine najdugovečniju porodičnu slikarsku radionicu u Evropi.
Dokumentaciju o ikonama svojih predaka snimio je na oko 80 lokacija u Crnoj Gori, Srbiji, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.
*Foto: Aleksandar Milosavljević
(SEEcult.org)