• Search form

03.07.2019 | 01:16

Tišina je ovde gluvoća

Tišina je ovde gluvoća

Izložba “Tišina je ovde gluvoća” u galeriji Podroom Kulturnog centra Beograda, koja obuhvata radove grupe umetnika iz regiona, analizira različite migracije koje obeležavaju ove prostore - od gastarbajtera, preko rata i raspada Jugoslavije, do Balkanske rute izbeglica sa Bliskog Istoka, ali i sa njima i usko povezano pitanje rada, odnosno klasne borbe.

“Ukoliko bismo pokušali da mapiramo sva prošla i sadašnja kretanja, dobili bismo pokretnu sliku nalik mravinjaku – reke ljudi ugrožene egzistencije. Međutim, ovo nije pokušaj mapiranja svih kretanja u potrazi za budućnošću, već prikaz fragmenata određenih putovanja. Kako ih percipiramo? Kako se prema njima odnosimo? Kako u njima učestvujemo? Kako se u okviru njih pozicioniramo? Kako ih (ne) prevazilazimo?”, navela je kustoskinja izložbe Mirjana Dragosavljević.

Na izložbi učestvuju: Nika Autor, Doplgenger, Maja Hodošček, Bojan Mrđenović, Davor Konjikušić, Nemanja Čađo, minipogon i Pokretnica kolektiv (Željka Jakovljević, Ina Madžar, Jovana Rakić, Frosina Dimovska, Mia Inić, Jelena Alempijević, Nataša Vranešević, Sara Tošić).

Naziv izložbe pozajmljen je iz knjige “Sedmi čovek. Knjiga u slikama i rečima o iskustvu stranih radnika u EvropiDžona Berdžera i Žana Mora (u saradnji sa Svenom Blombergom). Knjiga je kolaž fotografija, beleški, citata i poezije govore o evropskoj ekonomskoj migraciji nakon Drugog svetskog rata iz siromašnih evropskih zemalja ka razvijenim delovima Zapadne Evrope i sa sela u grad.

Bojan Mrđenović, Dobrodošli, 2007-2011.

Iako je reč o izložbi o migracijama, ona je ipak i pre svega izložba o radu.

“Potreba za dostojanstvenim radom i dostojanstvenom zaradom sa jedne, i eksploatacija i sistemska represija sa druge strane, objedinjuju sve navedene radove, iako ne uvek eksplicitno. Da bismo to razumeli, moramo razumeti klasnu borbu”, navela je kustoskinja.

Klasnu borbu je potrebno razumeti da bismo, kako je dodala, razumeli zašto slobodna telesna i duhovna delatnost nisu svima zagarantovane; da bismo razumeli dehumanizaciju; otuđenje od rada; kriminalizaciju borbe za život; kriminalizaciju spašavanja drugih života; pasivizirajući efekat viktimizacije; sveprožimajuću birokratiju; žice, nasilje, smrt; privatizaciju; deindustrijalizaciju; klimatske promene; izbegličke kampove; rasizam; siromaštvo; da bismo razumeli zašto se kultura i umetnost komodifikuju; kreativne industrije; džentrifikaciju; ratove; tzv. raspad Jugoslavije; kolonijalizam; ženski reproduktivni i kućni rad; da bismo razumeli zašto je emancipacija tako teška; deložacije i borbu za krov nad glavom; da bismo razumeli zašto je čovek čoveku vuk…

Uočavanje i saznanje suštine klasne borbe, kako ističe Mirjana Dragosavljević, osnova je za razumevanje zakonitosti razvitka klasnog društva.

“Da težnja jednih članova datog društva odudara od težnje drugih, da je društveni život pun protivrečnosti, da nam istorija pokazuje borbu među narodima i društvima, kao i unutar njih, a osim toga još i smenu perioda revolucije i reakcije, mira i rata, zastoja i brzog progresa ili pada – te činjenice su opštepoznate. Marksizam je pokazao osnovnu nit koja dozvoljava da se otkriju zakonitosti u tome, da ga tako nazovemo: lavirintu i haosu, teoriju klasne borbe”, govorio je Lenjin (Mali leksikon samoupravljača, Savremena administracija, Beograd, 1976). Ili, kako kaže Ken Louč: “Ako ne razumemo klasnu borbu, ne razumemo ništa”.

Prateći program uz izložbu, koja će biti otvorena od 4. do 25. jula, obuhvata vođenje kroz Kaluđericu i Bulbuder (5. jula, polazak sa tramvajske stanice kod Vukovog spomenika u 10 sati), projekciju američkog igranog filma “Hvala vam na vašoj službi Džejsona Hola 10. jula u Magacinu u Kraljevića Marka, uz diskusiju koju će voditi Nenad Porobić iz Kino kluba Barut, te razgovor o readmisiji i integraciji Roma povratnika 12. jula u Podroomu, uz učešće Dejana Markovića iz Foruma Roma Srbije i kustoskinje Mirjane Dragosavljević.

Za 15. jul u galeriji Podroom najavljen je razgovor “Život po ovulaciji”, u kojem će učestvovati umetnica Ivana Smiljanić i kustoskinja izložbe, dok će 19. jula u istom prostoru biti održan razgovor sa umetnicom Jelenom Mijić “Njujork, Njujork, e pa šta je”, koja je boravila u Njujorku pre dve godine kao dobitnica nagrade “Dimitrije Bašičević Mangelos”.

Prateći program izložbe obuhvata i projekciju američkog filma “Ne ostavljati tragoveDebre Grenik 24. jula u Magacinu u Kraljevića Marka, uz diskusiju koju će voditi Nenad Porobić.

Izložba je realizovana u saradnji sa Ksenijom Đurović, Anom Vuković, Katarinom Kostandinović i Zoranom Đaković Minniti, a koorganizatori su BRINA, kulturni centar Magacin u Kraljevića Marka i Kino klub Barut.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r