Trijumf Neposlušnih
Debitantski film 'Neposlušni' Mine Đukić proglašen je najboljim srpskim filmom na sedmom festivalu Cinema City u Novom Sadu, a mlada autorka nagrađena je i za režiju.
Cinema City je i otvoren filmom “Neposlušni”, kome je dodeljen Gran pri zbog “neobične glumačke postave, vrhunske fotografije i sposobnosti da pruži jedinstven filmski doživljaj”. Statueta Ibis za najbolju režiju u programu “Nacionalna klasa” dodeljena je Mini Đukić kao “mladoj rediteljki u usponu, čiju beskompromisnu viziju upotpunjuje istančan osećaj za fotografiju i zvuk”.
Film “Neposlušni” odneo je i nagradu za najbolju žensku ulogu koja je dodeljena Hani Selimović zbog, kako je naveo žiri, “smele izvedbe i sposobnosti da vešto prikaže sva emotivna stanja mlade žene koja se nalazi na životnoj raskrsnici”.
Poklon ekipe filma Neposlušni
Nagrada za najbolju mušku ulogu dodeljena je Muhamedu Dupovcu za “Top je bio vreo” Slobodana Skerlića – za “zrelu i emotivnu izvedbu nestašnog dečaka koji odrasta u dramatičnim ratnim okolnostima” (Sarajevu 90-ih).
Selekcija “Nacionalna klasa” imala je svega osam filmova, od kojih dva van konkurencije (prošle godine bilo je ukupno 13), a međunarodni žiri činili su Loic Magneron, Rejmond Fatanavirangun (Raymond Phathanavirangoon) i Piter Stambur (Peter Stumbur).
Pobednički film imao je domaću premijeru u Novom Sadu, a prikazan je do sada na nekim od najznačajnijih festivala nezavisnog filma u svetu, kao što su Sandens i Roterdam. To je novi projekat kuće “Kiselo dete” iz Beograda, nakon nagrađivanog prvenca “Tilva Roš” Nikole Ležaića.
Čudna šuma
Uz “Neposlušne”, domaće premijere na Cinema City festivalu imala su još dva domaća filma – "Love Hunter: priče iz njujorškog taksija" Nemanje i Branislava Bale, kojim je festival i završen uz nastup grupe Love Hunters, te “Čudna šuma" Sabolča Tolnaija, koji je imao svetsku premijeru u Novom Sadu.
Specijalna nagrada dodeljena je dokumentarcu “Pogrebnik” Dragana Nikolića o uspešnoj firmi iz Požarevca koja se bavi prevozom preminulih emigranata po Evropi, te filmu “Mamula” Milana Todorovića. Za “Pogrebnika” je žiri istakao da “uznemirujući sadržaj predstavlja uz neočekivan humor kroz prikaz glavnog junaka koji nosi breme svakodnevnog kontakta sa smrću”, dok je horor film “Mamula” nagrađen zato što su njegovi stvaraoci uspeli u “nameri da naprave film koji će zabaviti publiku”.
Poklon ekipe filma Pogrebnik
Takmičarski program “Nacionalna klasa” imao je, inače, svega osam filmova (prošle godine 13), od kojih su dva bila van konkurencije.
Žiri takmičarskog programa niskobudžetnih filmova “Up to 10.000 Bucks”, koji su činili Sarita Matijević, Nikola Majdak mlađi i Dean Radovanović, proglasio je najboljim film “Psi lutalice” indijskog režisera Atanua Mukherjeea, uz obrazloženje da “svedenom i preciznom dramskom strukturom progovara o sistemski uspostavljenom odnosu povlasćenog i potlačenog, promenljivoj prirodi takvih odnosa i otkrivanju Čoveka van dinamike hijararhija”.
Psi lutalice
Specijalna nagrada dodeljena je filmu “Izlaz u slučaju opasnosti” Vladimira Tagića za “vešto uspostavljen satiričko-apsurdni odnos pojedinca i društva koje ga okružuje”, kao i filmu “Goran” Roberta Santaguida – za “originalni rediteljski pristup i upečatljive postupke kojima predstavlja svakodnevnicu protagoniste”.
U selekciji “Fresh Danube Films” najboljim je proglašen “Besplatan ulaz” mađarske rediteljke Ivon Kerekđarto.
Za razliku od zvaničnog žirija, žiri kritike FIPRESCI Srbija, proglasio je najboljim u selekciji “Nacionalna klasa” film “Top je bio vreo” Slobodana Skerlića, dok je u programu “Fresh Danube Films” nagradio film “Plišani teroristi”, slovačko-češko-hrvatsku koprodukciju u režiji Pavola Pekarčika, Ivana Ostrohovskog i Petra Kerekeša.
Top je bio vreo
Žiri kritike, koji su činili Milan D. Špiček (predsednik), Dejan Dabić i Boris Gigov, istakao je da je Skerlić uspeo da temu iz nedavne prošlosti uobliči u žestoku i povremeno crnohumornu priču, a da pritom ne da filmu i političku boju. Film “Plišani teroristi”, priča o trojici subverzivnih junaka u bivšoj Čehoslovačkoj, preispituje odnos dokumentarnog i igranog filma, a i u tematskom, i u formalnom smislu, kako je istakao žiri, ostavlja iza sebe traganje za granicama ljudske slobode.
Cinema City prikazao je u proteklih osam dana više od 120 filmova, a prema navodima organizatora, privukao je više od 30.000 posetilaca, kao i 500 gostiju, filmskih profesionalaca i novinara. Samo nulti dan - muzičko zagrevanje kultnim filmskim numerama Zorana Simjanovića, u izvođenju hora Collegium musicum, okupilo je više od 1.500 ljudi na Amstel Open Air pozornici.
Zoran Simjanović
U okviru nove programske celine Cinema City Pro, namenjene filmskim profesionalcima, njihovom umrežavanju i pokretanju tema od značaja za domaću kinematografiju, održani su Industry i Campus program.
Campus program okupio je 30 mladih filmskih reditelja i producenata iz regiona, koji su kroz predavanja, razgovore, susrete sa gostima festivala, kao i panele, imali priliku da se nađu bliže snimanju debitantskih filmova.
Industry program pokrenuo je debate koje se tiču raznovrsnosti filma u žanrovskom i produkcijskom smislu, kao i problematiku pristupanja fondovima potprograma “Mediji” novog programa Evropske komisije “Kreativna Evropa” koji će Srbiji biti dostupan posle usvajanja novih medijskih zakona.
Prema navodima organizatora, učešće predstavnika potprograma “Mediji” Daga Asbjornsena donelo je niz značajnih informacija koje inače, u tom obliku, nisu dostupne domaćoj javnosti, a u najkraćem roku će putem transkripta biti podeljene sa stručnom filmskom javnošću.
Cinema City je ove godine, uz Exit i Mikser festival, pokrenuo i osnivanje Dunavske festivalske mreže, zasnovane na ideji da kroz zajedničke aktivnosti promoviše rastući potencijal aktuelnih festivala kreativnih industrija za razvoj turizma i pokretanje ekonomije u podunavskom regionu.
(SEEcult.org)