Umro Aleks Čilton
Uticajni gitarista i pevač Aleks Čilton (Alex Chilton), bivši lider američke grupe Big Star, koji je bio i jedan od najvećih sporednih heroja rok en’ rola, preminuo je u bolnici u Nju Orleansu u 59. godini. Čilton je bio u bolnici zbog srčanih problema, preneli su američki mediji. Iako su ga slava i bogatstvo mimoišli, Čilton je ostvario veliki uticaj na modernu muziku, a između ostalih, zahvalni su mu i REM, Tinejdž Fanklab (Teenage Fanclub), Prajml Skrim (Primal Scream)...
Uticajni gitarista i pevač Aleks Čilton (Alex Chilton), bivši lider američke grupe Big Star, koji je bio i jedan od najvećih sporednih heroja rok en’ rola, preminuo je u bolnici u Nju Orleansu u 59. godini.
Čilton je bio u bolnici zbog srčanih problema, preneli su američki mediji.
Iako su ga slava i bogatstvo mimoišli, Čilton je ostvario veliki uticaj na modernu muziku, a između ostalih, zahvalni su mu i REM, Tinejdž Fanklab (Teenage Fanclub), Prajml Skrim (Primal Scream)...
Lider Prajml Skrim Bobi Gilespi (Bobby Gillespie) izjavio je povodom Čiltonove smrti da je bio “genije rok en’ rola” i pođednako dobar kao Bitlsi (The Beatles) i Birds (The Byrds).
“Aleks je pevao, napisao ili producirao neke od mojih omiljenih pesama svih vremena. ‘The Letter’ Box Topsa (grupe koju je Čilton vodio pre Big Stara), zatim stvari Big Stara... ‘Sister Lovers’, treći njihov album, neki su od mojih favorita. ‘September Girls’ je predivna pesma”, naveo je Gilespi, dodajući da bi Čilton biti jedan od njegovih rok heroja i da je samo producirao par prvih singlova Krempsa (The Cramps).
Nekadašnje čudo od deteta, Čilton je imao hit na prvom mestu američke liste još kao 16-godišnjak - “The Letter” grupe Box Tops.
Iako se dokazao kao velika autorska ličnost, njegovu kasniju grupu Big Star uspeh je mimoišao za vreme njenog postojanja.
Posle nekoliko velikih hitova (Cry Like A Baby i Soul Deep) i osipanja mladih Boks Topsa, Čilton se upustio u svestrano studiranje sviranja gitare najvećih, a vratio se na scenu 70-ih sa grupom Big Star, sastavom koji je na jedinstven način spajao ljubav za soul i originalni ritam i bluz sa ljubavlju za britanski zvuk. Njihova prva dva albuma, “Radio City” i “Big Star” dali su novu definiciju spoja melodične pop pesme i agresivne rok gitare.
Slabosti njihovog izdavača, međutim, doprineli su lošoj distribuciji i prodaji, uprkos sjajnim ocenama kritike. Finalni album grupe Big Star, poznat samo kao “3rd” ili “Sister's Lovers”, smatra se jednim od kultnih u istoriji rok muzike, a do prodavnica je dospeo u vrlo ograničenom tiražu, nekoliko godina pošto je snimljen i to vrlo loše odštampan, pa je tek CD reizdanje početkom 90-ih vratilo to delo u punom sjaju.
Treći album Big Stara godinama je kružio muzičarskim krugovima u obliku presnimljene audio-kasete, nadahnjujući razne andergraund umetnike (naročito mlade REM), ali je šira javnost postala svesna veličine Čiltonovog rada tek kada je britanski studijski projekat vezan za kuću 4AD, This Mortal Coil, obradio 1984. dve njegove pesme “Holocaust” i “Kangaroo”.
Čilton je pokušao u međuvremenu da nastavi solo karijeru u Njujorku, a pokazao se i kao izuzetan producent kreirajući studijski zvuk Krempsa na njihova prva dva izdanja, a potom i producirajući i svirajući u okviru Panter Brnsa (Panther Burns), sastava Tava Falka (Falco).
Slavljen od novih rok generacija, Čilton se polako vratio na scenu posle preseljenja u Nju Orlenas, gde je 2005. preživeo i uragan Katrina.
Čak je ponovo okupio bio Big Star za turneju i jedan album uživo, kao i studijski “In Space”.
Svojevremeno je izjavio da nije mario što Big Star nisu ostvarili komercijalni uspeh.
“Bilo bi idealno da možete da zaradite tonu para i da niko za vas ne zna. Slava je veliki teret. Ne bih voleo da sam Brus Springstin. I ne treba mi toliko novca i ne bih želeo da imam 20 telohranitelja oko sebe”, izjavio je Čilton, koji je sa svojim triom gostovao u Beogradu 2006. u Domu omladine.
Preminuo je svega nekoliko dana uoči koncerta najavljenog za vikend na South by Southwest festivalu u Teksasu, čiji su mu organizatori odali počast.
(SEEcult.org)