• Search form

07.05.2020 | 22:06

Usisivači i šljokice u Legatu Čolaković

Usisivači i šljokice u Legatu Čolaković

Muzej savremene umetnosti u Beogradu organizuje od 6. maja do ponovnog otvaranja onlajn prezentaciju instalacije umetničkog para : mentalKLINIK, koju čine šest robota-usisivača programiranih da otkriju prašinu u sobi prekrivenoj gomilom šljokica.

Stvarajući sopstvene crteže i šireći sjaj po praznom prostoru, roboti stvaraju post-slavljeničku atmosferu i nagoveštavaju da ništa neće ostati isto, naveo je MSUB povodom projekta "Gorka pilula", koji opisuje kao ponudu za popunjavanje praznine nastale zatvaranjem muzeja širom sveta. Instalacija PUFF OUT postavljena je u prostoru Legata Čolaković, a namera je da se širi putem digitalnih platformi.

Preforsirani dok jure svaku šljokicu ponaosob, usisivači su snimani i taj snimak se emituje uživo bez prestanka na sajtu Muzeja. Dok se neumorno vrte u stvarnom vremenu i snimci izlaze non-stop, pojavljuje se prostorna dijalektika, redefinišući koncepte gledanosti pravljenja izložbi i muzejskih aktivnosti uopšte.

"Ova takozvana migracija na sajt nadoknađuje prekinutu stvarnost - onu koja se može posmatrati putem muzejskih veb stranica, a vodi ka kolektivnom voajerističkom nagonu", navedeno je u saopštenju povodom izložbe "Gorka pilula", čiji je kustos  Karl de Smet iz Belgije, a producent Jan Eugster., u čijoj je galeriji EUgster II u Beogradu održana samostalna izložba grupe : mentalKLINIK Catastrophically Gorgeous 2018. godine.

: mentalKLINIK je umetnički par iz Istanbula sa sedištem u Briselu, koji čine Jasmin Bajdar i Birol Demir, koji su otpočeli saradnju 1998. godine. 

Neki od njihovih najpoznatijih radova su: instalacija FreshCut (MAK, Austrijski muzej primenjene umetnosti / savremene umetnosti) i izložba Co-operation Would be Highly Appreciated održana u SCAD muzeju GA, SAD. Učestvovali su na brojnim međunarodnim izložbama, uključujući Istanbul Modern-Rotterdam u Muzeju Boijmans van Beuningen (Roterdam, 2012); Izmirsko trijenale savremene umetnosti (Izmir, 2010); i Tomorrow, Now (MUDAM, Luksemburg, 2007). Imali su i izložbu u La Patinoire Roiale u Briselu 2018, te dve velike samostalne izložbe u galeriji Galerist u Istanbulu - That’s Fucking Avesome (2001) i rABBIThOLE (2009), kao i samostalnu izložbu u Galeriji Isabelle van den Einde Thank You For your Cooperation (2014). 

Kustos izložbe Karl de Smet (1970) dizajner je koji je od 2005. do 2011. godine predavao na Odseku za arhitekturu na Katoličkom univerzitetu u Levenu, a bio je uključen u istraživanje pametnih materijala na Odeljenju nauke o materijalima. Učestvovao je na arhitektonskim i dizajnerskim događajima u Roterdamu, Kortrijku, Njujorku i Veneciji. Takođe, u saradnji sa Dolores Hulan, napravio je dve predstave savremenog plesa.

Osnivač je istraživačke i razvojne kompanije Noumenon, koja ima sedište u Antverpenu i Beogradu, a kako je naveo MSUB, fokusirana je na razvijanje "materijala za promenu oblika“ i pionir je u pristupu "smartifikaciji predmeta". De Smet je 2019. godine osnovao i noumenal razboj za tkanje - kreativnu kancelariju koja je fokusirana na upotrebu "pametnih materijala" u arhitekturi i na izložbama.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.