• Search form

24.07.2013 | 02:13

Veštice - istorija proganjanja

Veštice - istorija proganjanja

Izložba istoriografskih i umetničkih radova “Veštice - istorija proganjanja”, nastala kao rezultat višegodišnjeg istraživanja na temu progona i nasilja kroz istoriju civilizacije, biće otvorena 25. jula u galeriji Podroom i Pop up prostoru Kulturnog centra Beograda, a drugi njen deo biće predstavljen od 1. avgusta u Kulturnom centru Rex.

Izložba je nastala u saradnji sa Omen teatrom, čiji su umetnici zasnovali radove na prikupljenim istoriografskim podacima i savremenim naučnim istraživanjima, ali i ličnim ispovestima žrtava nasilja.

Multimedijalna izložba, koja se sastoji iz dve paralelne postavke, teži ka prikazivanju procesa, specifičnih aspekata i razotkrivanju elemenata koji sačinjavaju konflikte, manipulacije, proganjanja i “kažnjavajuća društva”. Analitički i istraživački pristup pri bavljenju raznim istorijskim materijalima i dokumentima imali su za cilj otkrivanje simboličke sfere nasilja i destrukcije koje se zasnivaju na depersonalizaciji žrtve. Učesnici projekta su dalje transponovanjem tih simbola i sadržaja u svoju umetničku repliku stvorili novi jezik tumačenja i interpretacije. Tim postupkom, koristeći različite medije, umetnici posmatraču omogućavaju da uoči složenost krizne društvene stvarnosti i da se odupre afektivnom i impulsivnom pravljenju izbora, istakli su organizatori.

Namera projekta je da pokaže važnost i složenost teme progona koristeći dubinske i naučne analize, a rezultati tog istraživanja prerasli su u umetničke forme i izraze. Cilj procesa je pomoć društvu da u svim svojim segmentima (obrazovnim, kulturnim, naučnim, političkim i dr.) postane svesno rizika i opasnosti koje određeni oblici društvenog ponašanja nose, i tako na vreme prepozna situacije koje se mogu oteti kontroli i povesti ljude na put nasilja i mržnje.

Progon kao oblik ljudskog ponašanja star je koliko i čovek sam. Princip progona je bio prisutan u svim društvima kroz istoriju bez obzira koliko su pojedine civilizacije bivale razvijene, koji im je geografski položaj ili koje im je bilo društveno uređenje ili religija. Centralna tema izložbe se ne bavi pojedinačnim primerima progona, nego da pokušava da opiše i razotkrije sisteme koji do progona dovode, te da ukaže na njihovu aktuelnost i u današnjim danima.

Omen teatar razvio se 1998. godine iz potrebe autorskog dela tima da nastavi i produbi istraživenje i eksperiment u sferi savremene umetnosti, naročito teatra, multimedija i njihovih tendencija. Kroz proces rada na novom jeziku simbola Omen teatar otkriva mogućnosti što tačnije i direktnije komunikacije, a bavi se proučavanjem i analizom odnosa pojedinca i društva, kao i čovekove potrage za sopstvenim identitetom.

Izložba u KCB-u biće otvorena do 17. avgusta.

Drugi deo izložbe u Kulturnom centru Rex realizovan je u saradnji sa Centrom za likovno obrazovanje - Šumatovačkom.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r