• Search form

27.04.2021 | 23:24

Vreme za spasavanje igre

Vreme za spasavanje igre

Balerina Narodnog pozorišta u Beogradu Sanja Ninković, autorka srpske poslanice povodom Svetskog dana igre, 29. aprila, poručila je da je umetnička igra uvek spasonosna, ali da je sada, kada su mnoge scene u svetu još zatvorene zbog pandemije korona virusa, vreme da spasimo nju i igrače.

“U ova nesigurna vremena, jedino u šta možemo biti sigurni je – da se sve uvek menja. Promena i pokret su konstante, kao pravilo univerzuma pred kojim smo svi mali i moramo mu se povinovati. Urođeni ritam u nama, kao impuls našeg vlastitog pokreta, takođe je deo harmonije univerzuma. Pokret je maternji jezik našeg tela i duše, primarni oblik izražavanja naših misli, osećanja, potreba. Kroz njega slavimo svoje postojanje, radujemo se, tugujemo, strahujemo, tražimo i pronalazimo smisao. Pokret govori o srži našeg bića, pomaže nam da bolje razumemo sebe i drugog. Čovek igru oseća i razume iskonski i ne postoji sumnja u ljudsku potrebu za doživljajem igre”, navela je Sanja Ninković u poruci u ime Udruženja baletskih umetnika Srbije (UBUS).

Kao sadašnji trenutak, kako je istakla, pokret nestaje istovremeno sa svojim nastajanjem. Ono što ostaje je naš doživljaj i iskustvo, urezani duboko u nama. Pokret je blistavi trenutak u kom osećamo ogoljenu moć i silu života.

“Igra je sretanje nasleđa iz prošlosti, radosti i blagodeti sadašnjeg trenutka i vere u budućnost. Njom slavimo različitosti i delimo sve što nam je zajedničko. U godini za nama, otuđeni, zbunjeni i uplašeni našli smo neke nove načine da ostanemo povezani. Onda kada strahovi i izbegavanje bolesti zaokupljaju naš um, ne smemo zaboraviti na osvajanje slobode našeg duha. Igra je najiskreniji način pronalaženja slobode, a sloboda znači i pravo na grešku”, poručila je Sanja Ninković, dobitnica nagrade “Ohrabrenje” Festivala koreografskih minijatura, koja je u protekle dve sezone postavila već dva celovečernja baleta.

Foto: Željko Jovanović

Pozivajući sve da oslušnu u sebi kako ih igra doziva i da započnu “ples otvorenog uma i srca”, da dopuste igri da ih vodi, Sanja Ninković je poručila da se od igre može naučiti više od mnogo čega što nas okružuje. “Ona će vas istovremeno uzbuditi i doneti spokoj i bićete joj zahvalni”, dodala je ona.

“Mi igrači, koji se svakoga dana iznova prepuštamo igri, sa istom strašću i potrebom, uprkos svim preprekama, znamo koliko je ona sveprožimajuća i isceljujuća. U ovim izmenjenim životnim okolnostima, svako prisustvo na sceni dobilo je novi smisao i potvrdu važnosti onoga što radimo. Igra je uvek spasonosna. Sada je vreme da mi spasimo nju, i igrače, u ovom, za sve nas teškom trenutku, kada su mnoge scene u svetu zatvorene.
Igra podrazumeva kontakt i podelu sa drugim. Možda je to danas čini buntovnom. Onda je to samo jedna njena vrednost više, jer igra je nepogrešiva. Možemo da igramo i sami, u našem srcu, a ako je veza sa sobom danas najveći čin buntovništva, onda bar znamo za šta se borimo”, poručila je Sanja Ninković, uz poziv igračima da nastave da služe uzvišenoj igri i da iznova otkrivaju njenu suštinu i vole je kroz svoj talenat, rad, disciplinu, kreativnost, potrebu i neodustajanje.

“Čestitam Vama, koji delite svoju dušu, dah i dodir sa drugima i zahvaljujem Vam se na hrabrosti i tome što istrajavate kao apostoli osnovnih potreba ljudskog bića! Igra je čovekova potreba i sve će nadživeti! Srećan nam svaki njen dan!”, poručila je Sanja Ninković.

UBUS obeležava Svetski dan igre time što šalje poslanicu izabranog domaćeg umetnika iz sfere umetničke igre.

Na dan rođenja Žana-Žorža Novera (1727-1810), velikog reformatora baleta, širom sveta se organizuju brojne manifestacije posvećene igri, a tu tradiciju uspostavio je CID Unesko 1982.

UBUS se pridružuje proslavi želeći da doprinese vidljivosti domaćih stvaralaca, igrača, koreografa kojima je igra profesija i pasija. Tokom poslednjih godinu dana opstanak umetnosti, pozorišnih scena, predstava, igre poljuljan je novom normalnošću.

Poslanicu u ime UBUS-a do sada su pisali istaknuti umetnici Sonja Lapatanov, Vladimir Logunov, Milica Zajcev, Ivanka Lukateli, Ašhen Ataljanc, Svenka Savić, Ana Pavlović, Isidora Stanišić.

Sanja Ninković završila je 2001. godine Baletsku školu “Lujo Davičo”, kada je postala članica Baleta Narodnog pozorišta. Drugi solista Baleta postala je 2010. godine. Diplomirala je produkciju u umetnosti i medijima na Akademiji umetnosti u Beogradu.

Ostvarila je prve i solističke uloge u baletima savremenog repertoara: Ko to tamo peva, Jesenje cveće, Posvećenje proleća, Songs, Aleksandar, Hazarski rečnik, Limeni doboš, Step Lightly, Šest plesova, Interval, Viva la vida, Karmen, kao i solo uloge u predstavama klasičnog repertoara: Labudovo jezero, Žizela, Uspavana lepotica, Krcko Oraščić, Pahita, Kopelija. Gostujući je član Bitef dens kompanije (Yesterday seti se da zaboraviš, Mirisi cimeta, Božanstvena komedija, Ako bismo svi malo utihnuli...), a angažovana je i u baletima Opere i teatra Madlenijanum (Triptih, Severna bajka, Orfej u podzemlju, Liederabend, Wolgang Amade).

Radila je tokom karijere sa uglednim domaćim i stranim koreografima, a nagrađivana je priznanjima koje dodeljuje UBUS - Dimitrije Parlić (2010), Smiljana Mandukić (2013) i Nataša Bošković (2016). Pohvala Narodnog pozorišta za rezultate u radu od posebnog značaja dodeljena joj je 2007, 2010, 2013. i 2019.

Nagradu kritike i nagradu Ohrabrenje osvojila je na 22. Festivalu koreografskih minijatura za debitantski koreografski rad. Za svoju prvu celovečernju baletsku predstavu “Jedan”, ostvarenu u produkciji UBUS-a, uručeno joj je priznanje “Veruj u sebe” koju dodeljuje Beogradski festival igre za postignute izuzetne rezultate.
Autorka je baletske predstave “Mamac” koja je premijeru imala u decembru 2020. godine u okviru programa mladih koreografa, a trenutno je na repertoaru Narodnog pozorišta.

*Naslovna fotografija: Sonja Žugić

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.