• Search form

24.02.2018 | 21:05

Zvučna instalacija Jovanovića u Tonspur pasažu bečkog MQ

Zvučna instalacija Jovanovića u Tonspur pasažu bečkog MQ

Kompozitor i reditelj Arsenije Jovanović predstavlja u Muzejskom kvartu (MQ) u Beču osmokanalnu zvučnu instalaciju “The Art of Speech (For Ana)”, koja će biti postavljena naredna tri meseca u Tonspur pasažu, a posvećena je fascinantnom fenomenu razvoja ljudskog govora.

Zvučna instalacija “The Art of Speech” čuće se od 25. februara do 26. maja u Tonspur pasažu preko sistema aplikacije Audiomulch sa osam zvučnika, rekao je za SEEcult.org Jovanović, koji je taj rad realizovao u okviru umetničke rezidencije u Q21.

Instalacija “The Art of Speech (For Ana)” zasnovana je na snimcima glasa i govora Jovanovićeve ćerke Ane od rođenja do odraslih godina. Prvi snimci nastali su u Veneciji, dan nakon što je rođena. Jovanović je snimio njeno disanje odmah po rođenju, dojenje, prvi plač i smeh... Poslednji snimak sada već 19-godišnje Ane nastao je nedavno u studijima ORF-a.

U početku, kada god je to bilo moguće, Jovanović je pojačavao glas ćerke mikrofonom, snimajući razvoj čudesnog progresa ljudskog govora. Originalni audio snimci predstavljaju tako dokument jednog od najfascinantnijih fenomena ljudskog razvoja.

Prema rečima Jovanovića, nije želeo da se dogmatski zadrži na čistom dokumentarnom stilu, već je dodavao pojedinim sekvencama muzičke tonove.

“Ljudski govor, na bilo kojem jeziku, svojevrsna je muzika kao što je i sama muzika svojevrsni jezik”, naveo je Jovanović.

Ana Jovanović, foto: Arsenije Jovanović

The Art of Speech”, osim Aninog glasa, sadrži i njeno sviranje violine i pevanje. Zvučnu instalaciju u Tonspur pasažu prati i serija od šest panoa sa njenim fotografijama iz različitih životnih doba.

Jovanović je tokom višedecenijskog rada u oblasti umetnosti zvuka kreirao mnogobrojna dela, od kojih je većina stereo. Ovoga puta, međutim, bio je inspirisan mogućnošću da transformiše svoje delo u nešto znatno drugačije, zahvaljujući aplkaciji Audiomulch, koju je iskoristio da kreira svojevrsni zvučni lavirint koji nema ni kraj, ni početak. Prolaznici mogu da slušaju zvučnu instalaciju “The Art of Speech” koliko god dugo žele, a mogu da čuju i samo nekoliko sekvenci dok prolaze kroz Tonspur pasaž, slično pevanju ptice na grani, ili bilo kog drugog zvuka iz predivnog akustičnog univerzuma u kojem živimo, naveo je Jovanović.

Jovanović je, inače, 77. umetnik koji je osmislio rad za čuveni Tonspur pasaž, koji spaja jedno od više dvorišta velikog zdanja QM u čijem su sastavu, između ostalog, i Leopold muzej i MUMOK. Prema statistici, kroz Tonspur pasaž prođe dnevno oko 800 ljudi, a među umetnicima koji su se predstavljali u tom prostoru su i legendanri austrijski autor, kompozitor i vizuelni umetnik Gerhard Rum, američki kompozitor Alvin Kuran i drugi.

Jovanović je rad “The Art of Speech” realizovao kao učesnik rezidencijalnog programa za umetnike koji organizuje Q21, umetnički i kreativni prostor u okviru Muzejskog kvarta.

Rođen 1932. godine u Beogradu, Arsenije Jovanović autor je mnogobrojnih audio umetničkih dela za koja je dobio niz međunarodnih nagrada, među kojima su i Prix Italia (1971, 1977), Premios Ondas (1978) i Gran pri Radio Fransa (1997).

Poznat je i po saradnji sa američkim rediteljem Terensom Malikom, koji je uvrstio delove njegovih kompozicija u filmove “Tanka crvena linija” (1998), “Drvo života”, “Ka čudu”, “Knight of Cups” i “Voyage of Time”.

Jovanović je jedan od inicijatora radionica zvuka na Kunstradiju (ORF) u Beču, Centru medijske umetnosti Univerziteta u Sidneju, kao i u Finskoj i Danskoj.

Radio je i kao pozorišni, radio i televizijski reditelj, a do odlaska u penziju kao profesor na beogradskom Fakultetu dramskih umetnosti. Više od deset godina proveo je u Narodnom pozorištu i jedan je od osnivača Bitef teatra. Režirao je niz predstava u pozorištima širom bivše Jugoslavije, kao i u Šefildu, Sofiji i Albaniju u SAD, a živi i radi na relaciji Beograd-Rovinj.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r