Zvučna slika podmorja
Izložba “Riječka luka - zvučna slika podmorja”, na kojoj će svoju zvučnu instalaciju predstaviti riječki muzički producent, tonski snimatelj i audio umetnik Ivo Vičić, biće otvorena 17. marta u galeriji Filodrammatica.
Izložba “Riječka luka - zvučna slika podmorja”, na kojoj će svoju zvučnu instalaciju predstaviti riječki muzički producent, tonski snimatelj i audio umetnik Ivo Vičić, biće otvorena 17. marta u galeriji Filodrammatica.
Instalacija sadrži zvučni materijal koji je Vičić beležio posebnim mikrofonima za podvodno snimanje (hidrofoni) i potom ukomponovao u dve "zvučne slike", od kojih jedna okuplja "prirodne" (talasi, pucketanje mora, disanje ronilaca itd), a druga "veštačke" zvukove (brodski agregati, motori, propeleri…).
Iz iskustva tog snimanja, autor opisuje podmorje riječke luke kao izrazito zanimljivo i bučno mesto, čiji će zvuci prvi put biti predstavljeni javnosti na takav način.
U organizaciji Drugog mora, Vičić se vraća u galeriju Filodrammatica nakon što je početkom 2015. godine izložio zvučnu instalaciju “Trag u vremenu” koja je tematizovala zvuke riječke industrijske baštine.
Osnovno načelo umetničkog rada Vičića može se pronaći u fonografskom beleženju različitih zvukova iz bliže ili dalje okoline – poput žuborenja Rječine duž celog njenog toka ili buke mašina (poslednjih godina osetno utihnulih) riječkih fabričkih postrojenja, te njihovom komponovanju u tzv. soundscapes (zvučne slike) u kojima mesta koja je posetio dobijaju priliku da sama "ispričaju" svoju priču. Zvuk kao vlastiti materijal izražavanja Vičić je prigrlio još ranih 90-ih, kada je kao DJ Arexx zakoračio u sferu muzičke produkcije, multimedije i zvučnog eksperimentisanja, pronašavši uskoro svoje mesto i u svetu radijskog emitovanja.
Snimanje zvukova prirode i ambijenata započeo je 2002. godine, koristeći zabeležene zvukove u produkciji vlastite muzike, ali i radi stvaranja zvučne arhive. Tokom godina je usavršio tehniku snimanja u vrlo zahtevnim prilikama, snimajući životinje, udaljene lokalitete i vremenske nepogode.
U najnovijoj audio instalaciji, Vičić je svoje mikrofone odlučio da zaroni ispod morske površine i proveri kako zvuči akvatorij riječke luke. Uz sveprisutni zvuk morskog gibanja i živih organizama, poput morskih račića i kozica koji pucketanjem svojih klešta omamljuju plen, ostali zvukovi koji se nižu u Vičićevoj kompoziciji potiču od ljudske aktivnosti – brodova, brodskih agregata, propelera, lučkih dizalica… S obzirom na to da voda prenosi zvuk čak četiri puta brže od vazduha, buka se u moru može čuti iz velike daljine.
Osim "zvučnih slika" koje se sastoje od ranije snimljenog materijala, posetioci će moći u realnom vremenu da poslušaju zvuke riječkog lučkog akvatorija. U tom cilju na riječkom lukobranu biće postavljeni hidrofoni koji će zvučni signal putem internet veze slati u galeriju.
Izložba će biti otvorena do 2. aprila.
Program su podržali: Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Zaklada Kultura nova, Ministarstvo kulture Hrvatske i Grad Rijeka – Odeljenje za kulturu.
(SEEcult.org)